Kolik dnes na černém trhu stojí číslo platební karty? 20-25 dolarů

26letý Američan Rogelio Hackett byl zatčen za krádež více než 676 000 údajů o platebních kartách. Za vniknutí do databází, podvody a krádeže identity mu nyní hrozí až 12 let vězení a pokuta do výše půl milionu dolarů. Ke svým činům se již přiznal.

Případ sám o sobě je spíše tuctový. Zajímavé ale je, že současně bylo zveřejněno, na kolik si Hackett prodejem údajů o kartách v podzemních fórech přišel – asi 100 000 dolarů. Z toho se zdá, že jedno číslo karty má dnes na černém trhu velmi malou hodnotu. Tak jednoduché to ale není – podvodník nestihl prodat všechno, ale za jednu kartu si údajně účtoval 20-25 dolarů. Příjmy z toho mu umožňovaly velice pohodlný život.

Hackett prováděl své aktivity od roku 2002 – tedy mu to procházelo hodně dlouho, ačkoliv šlo o aktivitu prováděnou ne na druhém konci světa, ale ve své zemi. Do databází serverů, které zprostředkovávaly transakce, pronikal hlavně metodou SQL injection. Jeho největší kořistí byla roku 2007 databáze nejmenovaného on-line prodejce letenek, kde získal asi 360 000 čísel.

Podvodníkův pád přišel v roce 2009, kdy prodal 40 čísel ukradených karet za 1180 dolarů. Kupcem byl ovšem agentem americké tajné služby. Domovní prohlídka pak odhalila jednak kradená data, navíc i zařízení pro fyzickou výrobu platebních karet.

Člověka napadá – mají podobné agenty i naše vlastní politické složky? Jaká by byla průměrná „životnost“ podobného podvodníka u nás?

Zdroj: The Register

Exit mobile version