Dilemata kolem genetických dat

Pavel Houser , 03. March 2019 09:30 0 komentářů

Jak má správce genetické databáze postupovat, pokud po něm policie apod. instituce požadují přístup k údajům zákazníků? Bennett Greenspan, výkonný ředitel společnosti FamilyTreeDNA, se rozhodl s FBI do určité míry spolupracovat.

FamilyTreeDNA umožní přístup k informacím policejním orgánům i bez soudního příkazu, za což si Greenspan vysloužil kritiku. Zajímavější je ale zjistit, co vlastně takový „přístup“ a „spolupráce“ bude znamenat – policie totiž dostane přístup jako běžní uživatelé/zákazníci, vše nad tento rámec je dále vázáno na soudní příkaz. Chtělo by se říct, že pak jde o bouři ve sklenici vody, protože libovolné instituce, jejich spolupracovníci, zaměstnanci („agenti“) si přece stejně mohou zřizovat účty fiktivní. I tak to ovšem Greenspan od médií schytal.

Obecně příslušné databáze fungují následujícím způsobem: uživatel sem nahraje nějakou svou genetickou informaci (provozovatel někdy současně zajišťuje přečtení příslušné využívané části DNA) a systém posléze zjišťuje, zda v databázi nenajde někoho příbuzného. Poté jsou v závislosti na konkrétním nastavení oběma účastníkům poskytnuty kontaktní údaje (nebo si je v případě zájmu mohou vyměnit přes systém).

Do tohoto systému nyní vstupuje policie s DNA podezřelého, neznámé oběti apod. Výsledkem je zjištění možné příbuznosti. Tímto způsobem byl již např. již odhalen tzv. zabiják z Golden State. (viz jedna z přecházejících glos: Co s genetickými databázemi?). Dejme tomu, že do systému zadáváte informaci proto, abyste nalezli své neznámé příbuzné, ne proto, abyste pomohli své příbuzné usvědčit z trestných činů; nebo dokonce riskovali, pokud zrovna někde bude (náhodou) nalezena vaše DNA, že se stanete podezřelými. Přitom jde o službu, za kterou si člověk zaplatil – z tohoto pohledu lze říci, že správce databáze může spoluprací s policií zklamat důvěru mnohých zákazníků. Ti mají svá data pod kontrolou v tom smyslu, že je mohou ze systému smazat (předpokládejme, že opravdu spolehlivě), peníze jim pak ovšem nikdo nevrátí.

Na druhé straně však uživatelský přístup policie tak jako tak snadno získá, správce databáze může těžko postupovat jinak. Otázkou zůstává, co se stane po nalezení příslušného propojení. Dostane policie informace o druhé straně, nebo naopak druhá strana dotaz „chcete být kontaktován policií?“ (zde je asi riziko maření vyšetřování/varování). Nebo se pak bude čekat na soudní příkaz?

Osobně vidím ve sdílení genetických dat obrovský medicínský potenciál, který však zřejmě kvůli důrazu na ochranu soukromí nebude plně využit. Představuji si třeba, že pokud člověk onemocní nějakou vzácnou chorobou se známou genetickou komponentou, systém by projel v databázi jeho pravděpodobné příbuzné (ať už o sobě vědí nebo ne) a ti by hned dostali varování, ať se preventivně nechají vyšetřit apod.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019RSS 

Zprávičky

ČTÚ: Loni operátoři předali o čtvrtinu více údajů

Pavel Houser , 25. March 2019 11:07

Operátoři v roce 2018 na žádost oprávněných orgánů předali 332 tisíc provozních a lokalizačních údaj...

Více 0 komentářů

Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením

ČTK , 25. March 2019 11:04

Google přitom naopak ruší svou účast na některých projektech Pentagonu....

Více 0 komentářů

Přesné zemědělství - další vlna IT na polích

ČTK , 25. March 2019 08:00

Kromě družicových dat vytvářejí velké množství záznamů přímo zemědělské stroje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

ČTK , 23. March 2019 09:41

Seznam ztrácí podíl na trhu, protože na mobilních telefonech je jako výchozí nastaven vyhledávač od ...

Více 0 komentářů

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů