HTC: Měl to Google zapotřebí?

Ihned poté, co Google oznámil záměr koupit část HTC, se ozvaly hlasy zpochybňující smysl celé transakce. Skepsi vyjádřila IDC. Kritici vycházeli především z toho, že podíl HTC na trhu chytrých telefonů je už dnes hodně nízký.
(viz článek Potvrzeno: Google opravdu kupuje část HTC

Andrew Orlowski na The Register vidí u akvizice ale ještě zásadnější rovinu. Google je podle něj společností matematiků, programátorů, datových vědců, nikoliv výrobcem hardwaru (inženýrskou firmou jako Apple). Nestačí získat zaměstnance, značky, patenty a produkty, když firemní kultura zbytku firmy zůstane jiná, přidává důvody k pochybnostem rovněž analytická firma Forrester. Google se přitom v oblasti hardwaru už několikrát spálil – byly zde neúspěšné brýle, několikrát odkládaná Google TV či prozatím nikam nevedoucí koketování s roboty. Snad jen výsledky vlastního telefonu Nexus by se daly pokládat za průměrné, což je ale na poměry Googlu dost málo.

Díru do světa neudělal ani chytrý termostat Google Nest; navíc poté, co Google příslušnou firmu koupil, nebyl dva roky uveden žádný další produkt a podle Orlowského se vývoj propadl do chaosu. Orlowski vypočítává i další projekty Googlu na poli spotřební elektroniky, které nedopadly zrovna úspěšně. (Při transakci s Motorolou šlo Googlu o patenty, nikoliv o vlastní hardware, jak následně ukázal i prodej Lenovu, takže tento obchod spadá do jiné kategorie.)

Google se podle Orlowského na trhu, kde má tak silnou pozici Apple, Samsung a řada (především levných) čínských dodavatelů, dokáže prosadit jen velmi těžko. Je snad cílem za každou cenu expandovat na nové trhy? Nebo zde nejde jen o chytré telefony Pixel, ale Google by rád vzal do svých rukou vývoj chromebooků? Nebo je Pixel zamýšlen jako běh na dlouhou trať spíše než na rychlé válcování trhu?

Vysvětlení ale může být i jiné. Všechny firmy od určité velikosti provádějí mamutí akvizice, které při zpětném pohledu nevypadají zrovna logicky. Co měl kdy Microsoft z investic Nokie nebo ze Skypu? Je-li ovšem například cílem zbavit se volných peněz a nemuset vyplácet dividendy, dochází k nákupům málem za každou cenu…

Exit mobile version