Je cloud bezpečný? Firmy již hledají alternativy

Cloudové služby v poslední době zažívají boom. Dropbox měl na konci minulého roku 100 milionů uživatelů, svá řešení nabízí také velké společnosti jako Google či například Microsoft, který se u služby SkyDrive pochlubil dokonce číslem 250 milionů uživatelů (ponechme stranou, do jaké míry údaj odpovídá realitě).
V době rozkvětu BYOD (Bring-Your-Own-Device, firmy umožňují svým zaměstnancům používat soukromá zařízení i pro pracovní účely) už nejsou řešením ani různé restrikce, které do vztahu mezi podnikem a zaměstnanci vnáší spíše nežádoucí napětí a nedůvěru. Rozdíl mezi pracovním a osobním zařízením se stírá čím dál rychleji.

Podle celosvětového průzkumu společnosti Gartner až 38 procent společností předpokládá, že do roku 2016 přestanou svým zaměstnancům poskytovat mobilní zařízení či dokonce pracovní PC. Podstatná část firem si tak postupně uvědomuje, že je vhodná doba pro investice do ochrany firemních dat. Pokud to neudělají dnes, zítra již může být pozdě.

Hlavními důvody, proč jsou cloudová úložiště tak populární, je především jejich dostupnost, jednoduchost obsluhy a příkladná synchronizace dat. Jenže využití těchto služeb přidělává vrásky na čele IT oddělením velkých firem. Ty se zcela oprávněně obávají ztráty kontroly nad firemními daty. Není nic jednoduššího, než vzít firemní data a poslat si je na vzdálené úložiště. Zaměstnavatel by měl být přeci spokojen s tím, že zaměstnanci chtějí s daty pracovat i z domova či na cestách a mít tak práci všude sebou. Problém ale spočívá v tom, že často neexistují jasné odpovědi na otázky jako: Jak jsou data na cloudu chráněna? Jak probíhá jejich záloha? Co se stane, když dojde k výpadku? Vzpomeňme si na incident z roku 2011, kdy na několik hodin přestalo fungovat přihlášení k službě Dropbox a uložená data byla dostupná komukoliv.

Jednou z možností je nabídka on-premise (lokálního) řešení, které si od cloudových služeb „vypůjčilo“ jednoduchost a širokou dostupnost na různých typech zařízení, ale zároveň ponechá firemní data tam, kde je jejich místo: tedy na zabezpečených podnikových serverech. Nedochází k žádnému přesunu dat, přičemž je využita stávající infrastruktura včetně způsobu přihlášení konkrétního zaměstnance. Vzdálení uživatelé také mohou spolupracovat na sdílených souborech se zaměstnanci, kteří sedí „uvnitř“ firmy.

Uživatelé milují cloudové služby. Firmy jim už dnes naštěstí mohou nabídnout velmi podobný komfort, ovšem s jistotou toho, že podniková data zůstanou v bezpečí.

Autor je ředitelem společnosti FreeDivision.

Exit mobile version