Má nový tendr na datové služby pro stát konečně našlápnuto k úspěchu?

Z pozice zástupce středně velké firmy poskytující datové a hlasové služby s potěšením sleduji vývoj kolem připravované obří zakázky na dodávku dat pro státní správu. Ministerstvo vnitra, které má tendr na starost, zdá se zvolilo spravedlivé podmínky. Ty snad dají šanci i menším firmám vysoutěžit si svůj podíl a státu šanci ušetřit peníze daňových poplatníků.
Probíhající tendr na dodávku dat pro KIVS (Komunikační infrastruktura státní správy) je již čtvrtým v řadě, přičemž musím zmínit, že celý projekt doprovází kontroverzní a pohnutá historie. Předposlední z tendrů byl zrušen rozhodnutím ÚOHSu, ten poslední „pro jistotu“ zrušilo před více než rokem ministerstvo vnitra samo, a to chvíli po jeho vypsání. Poslední rok si státní úřady rozhodovaly o dodavatelích dat samy bez diktátu shora, ovšem jen někteří se odvážili oslovit i jiné než stávající operátory. Tito odvážlivci však následně dosáhli značných úspor. Například Český statistický úřad nebo ministerstvo financí díky této decentralizaci dosahují úspor oproti „KIVSu“ v řádu desítek procent.

Ale stát chce mít samozřejmě ve svých dodavatelích pořádek. Ročnímu období datové anarchie (z pohledu státního úředníka) tak učiní přítrž nový tendr, který se právě v tomto období čile připravuje. Jakožto zástupce Dial Telecomu se přímo účastním již třetího výběrového řízení na dodávku datových služeb pro KIVS, mám tak možnost jeho průběh porovnávat s předchozími. Úředníci se za tu dobu na ministerstvu notně prostřídali, nicméně všichni o tom „svém“ tendru svého času tvrdili to stejné: dá šanci i jiným než osvědčeným, ale poměrně drahým telekomunikačním společnostem a přinese státu významné úspory.

Jak už jsem předestřel, skutečnost byla bez výjimky jiná. Proč tedy současné administrativě ministerstva vnitra snahu o korektní tendr věřit? Zejména vítám to, že se stát rozhodl pro netradiční formu elektronické komoditní aukce. V ní budou jednotlivé přihlášené subjekty se svými nabídkami soutěžit o jednotlivé „balíčky“. Nebude se sice vybírat dodavatel pro každé z několika tisíc státních přípojných míst po celé ČR (úřadů, poboček, ministerstev, státních agentur…), nicméně se ministerstvo vnitra nechalo slyšet, že zakázku rozdělí na cca 50 – 100 balíčků (služeb).

Ač kritéria pro tvorbu balíčků zatím přesně neznám a nevím, jestli se budou tvořit dle geografické blízkosti přípojných míst nebo homogenitě poptávaných technologických řešení, přijde mi to jako dobrá zpráva pro malé a střední společnosti. Zakázka rozdělená na, řekněme, deset nebo dvacet balíčků, by pro tyto společnosti znamenala červenou. Jednoduše by ze svých kapacit nedokázaly služby v tak velkém rozsahu dodat a tendru by se tak nemohly účastnit. Paradoxní také je, že čím více bude v balíčku služeb, tím horší cena bude vysoutěžena, protože bude málo času na realizaci a velký balík umí zvládnout jen velký operátor. Za vyšší ceny.

Ministerstvo celý tendr „rozbalí“ již v polovině listopadu, kdy zveřejní, o co se bude v dražbě soutěžit – tedy odtajní seznam a strukturu poptávaných balíčků. Jako opatrný optimista nenazývám nejnovější tendr na data pro KIVS revoluční, nicméně jeho dosavadní průběh a zadání vnímám jako sympatickou snahu ministerstva dát rovnou šanci všem.

Exit mobile version