Mobilita by měla prostoupit firmu jako celek

Odhaduje se, že v příštích několika letech bude přes mobilní zařízení přístupná asi polovina podnikových dat. Mobilní přístup se stane samozřejmostí i v případě klíčových podnikových aplikací, například ERP systémů, datových skladů nebo systémů business intelligence. Zdaleka už nestačí, aby zaměstnanci doma či v terénu měli přístup jen ke svému pracovnímu e-mailu a kalendáři.
Průzkum společnosti IFS realizovaný ve Velké Británii ukázal, že velké podniky se dnes snaží svoji infrastrukturu více otevřít, protože očekávají, že přínosy (zejména vyšší efektivita, ale i vyšší spokojenost zaměstnanců) převáží náklady (do této kategorie spadá samozřejmě samotná implementace, ale i bezpečnostní rizika a nutnost udržovat další prostředí a zařízení, integrace, dodržení vnitrofiremních předpisů či regulačních požadavků). Myslím, že většinový přístup je v tomto případě správný a žádná jiná cesta prakticky neexistuje. Právě nyní je kritická chvíle, kdy firmy musejí přemýšlet o své mobilní strategii, další odklady se nemusí vyplatit.

Doporučoval bych k celé záležitosti přistoupit komplexně, třebaže lze samozřejmě postupovat i po jednotlivých krocích a v první fázi např. umožnit přístup k podnikovým systémům pro obchodní zástupce a pracovníky servisu v terénu. Mobilní přístup by však měl prostoupit celým podnikem – změnit například i fungování skladových systémů a nebo oblast rozhodování. Management díky mobilitě dokáže okamžitě reagovat na nové okolnosti (v této souvislosti se často hovoří o agilním podnikání) a rozhodování zakládat na aktuálních, „živých“ datech.

Stejně jako v případě jednotlivých podnikových aplikací platí, že i mobilní řešení pro různé tržní segmenty se odlišují, jiné požadavky má finanční instituce a jiné výrobní firma. Proto je vhodné vybírat dodavatele, který má zkušenosti s příslušným odvětvím a může poskytnout reference. V opačném případě, při výběru nevhodného mobilního rozšíření, mohou nastat problémy při integraci se zbytkem podnikového prostředí.
Celá řada informačních systémů včetně toho našeho, IFS Aplikací, mobilní přístup plně podporuje – to znamená, že umožňuje práci z různých typů mobilních zařízení a kromě samotných mobilních operačních systémů podporuje např. i jejich bezpečnostní rozšíření. Pro zaměstnance je práce pohodlná bez ohledu na to, jak velké používají displeje nebo zda mají přístroj s dotykovým ovládáním. Na mobilním zařízení lze data nejen zobrazovat, ale i modifikovat (samozřejmě v případě, že se administrátor rozhodne tuto funkcionalitu povolit). Možné je pracovat jak v režimu nepřetržitého připojení, tak i off-line.

Ideální je, když mobilita hladce prostupuje celým řešením, od back-endu pro front-end. Tento přístup snižuje rizika příslušných projektů, urychluje implementaci a snižuje zákazníkům náklady. Firemní mobilitu přitom nelze vnímat primárně jako IT projekt, ale jako způsob rozvoje podnikání. Mobilní strategie s použitím vhodných nástrojů totiž neznamená jen to, že podnikové aplikace podporují vzdálený přístup k datům z přenosných zařízení. To je pouze samotná technologická stránka věci, mobilita by měla znamenat i transformaci firemních procesů. To už si ale musí zákazník promyslet především sám, i když i zde mu vhodně zvolený dodavatel může podat pomocnou ruku.

Exit mobile version