Proč chce sám Google blokovat reklamy

Oznámení, že Google do nových verzí Chrome plánuje včlenit nějaký vlastní nástroj pro blokování reklamy, může působit, jako by firma nevěděla, co dělá.
Vždyť až 90 % veškerých příjmů Googlu pochází právě z reklamy a Google navíc možná blokátor zavede plošně, tj. v desktopové i mobilní verzi prohlížeče; a mobilní reklama představuje dnes jeden z motorů růstu.

Jak se nicméně shodují komentátoři prakticky napříč odbornými weby, Googlu jde prostě o to, aby i nad systémem blokování získal nějakou kontrolu – jinak hrozí, že se časem jiné nástroje pro blokování rozšíří natolik, až to ohrozí celý obchodní model PPC. Vše by se pak více fragmentovalo, což globální hráči potřebují ze všeho nejméně. Google se proto chová naprosto logicky a lze čekat, že bude mít i podporu poskytovatelů většiny obsahu (provozovatelů médií).

Celé to má jenom jednu vadu na kráse. Protože Chrome je nejpoužívanějším prohlížečem a Google největší reklamní firmou (přes pouhé dvě firmy, Google a Facebook, mělo za poslední rok protéct až 64 % veškeré on-line reklamy), ono spojení se až příliš snadno bude dát prezentovat jako poškozování konkurence nebo zneužití dominantního postavení na trhu. Provozovatel dominantní reklamní sítě může na úrovni svého prohlížeče snadno blokovat sítě konkurenční. Bez ohledu na to, jak si Google toto ošetří (na úrovni nějakých standardů organizací zastřešujících celý obor apod.), může čekat, že regulátoři po celém světě se na něj s chutí vrhnou. A blokování v mobilním prohlížeči se navíc ještě určitě bude dát spojit s tažením proti dominanci Androidu.

Jinak ovšem současný byznys kolem blokování reklamy (ano, i blokování reklamy je byznys) často připomíná raketýry vybírající výpalné. Firmy kolem různých bodů blokačního ekosystému vytvářejí blacklisty a whitelisty a pak vydírají různé reklamní sítě a nechávají si od jejich provozovatelů platit za zařazování (vyřazování) na seznam. Do kolonky „nepřijatelné reklamy“ lze nakonec zařadit kohokoliv. Pokud Google a další velcí hráči tento „trh“ nějak zkultivují, škoda to nebude. Čistě početně užívá Chrome jistě více lidí než AdBlock, takže síla by měla být na straně Googlu, ale takhle jednoduché „počty“ fungovat nemusí. Samozřejmě je to i otázka toho, nakolik dodavatelé prohlížečů budou chtít regulovat a ovládat systém plug-inů.

Exit mobile version