Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování

Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení není příliš efektivní. Román na chytrém telefonu asi napíše málokdo a ani grafici zde zrovna nebudou mít ideální předpoklady. I další nevýhody tohoto zařízení jsou nasnadě. Už ani v adresním řádku prohlížeče není vidět skoro nic, což je jeden z důvodů, proč webové služby rozhodně doporučují, aby se k nim přistupovalo radši pomocí speciálních aplikací než z prohlížeče. (Tím se web se svou univerzálností staví na hlavu: pokaždé jiná aplikace.) Dalo by ale se zajít ještě dál, zda totiž vůbec stojí za to v konkrétním případě smartphone použít a radši nepočkat, až se člověk dostane k obstarožnímu PC…
Že je to nesmysl? Že některé instituce dokonce tlačí zákazníky k přechodu na mobilní aplikace? Výzkum původně publikovaný na americkém National Bureau of Economic Research ukázal, že lidé s chytrým telefonem nejenom že nepracují efektivně, nejenom že dělají více chyb ve smyslu překlepů, ale dokonce se i jinak rozhodují. Minimálně co se týče investičních voleb, pak spíše ke své škodě. Jak vypovídají data (pravda, ovšem omezená, týkala se rozhodování drobných investorů ve dvou německých bankách), titíž lidé se při použití smartphonu častěji dopouštějí běžných investičních chyb, např. mechanicky extrapolují trend du budoucnosti, nakupují tedy aktiva, která v poslední době rostla. Navíc mnohem více riskují.
Rychlost se pojí s impulzivností; do hry může vstupovat i jiný vliv, že totiž neefektivní ovládání, omezené rozhraní a chybovost zvyšují afekt uživatele. Faktorů může být pochopitelně celá řada (při práci se smartphonem je člověk spíš vyrušován než u PC doma nebo v kanceláři), autoři studie každopádně tvrdí, že jev nelze vysvětlit (jen) velikostí displeje a způsobem ovládání. Efekty ale podle výzkumu nemají být přechodné, např. související s nezralostí uživatelů/zařízení, přetrvávaly po celou doby výzkumu. Takže problém se nevyřeší časem sám od sebe, až si lidé zvyklí primárně pracovat na PC lépe zvyknou na smartphony.
Rychlost („agilita“ z dnešních tiskových zpráv) není prostě všechno; samozřejmě k tomu lze dodat spoustu teorie z behaviorální psychologie/ekonomie o rychlém a pomalém myšlení atd. Však za tyto výsledky byly v poslední době udělovány Nobelovy ceny a dostávalo se jim i odpovídající mediální pozornosti. Morningstar a po něm Patria.cz výsledky přímo interpretovaly tak, že snad by se smartphony na nic důležitého ani radši používat neměly. Takže možná stojí za to si i rovnou zvážit, zda si příslušnou aplikaci vůbec stahovat…

Zdroje: Mornigstar.com, Patria.cz, DOI 10.3386/w28363

Exit mobile version