Sinclair, Jobs a Watson

ZX Spectrum byla hračka, kterou nám dal před lety Clive Sinclair. Steve Jobs nám zase dal jako hračku například tablet – iPad. Ceny hraček počítačů-nepočítačů ZX Spectrum a iPad jsou v historickém kontextu srovnatelné. Netušil jsem, že 100% digitálně transformované budou české hospody. Žil jsem totiž až do konce listopadu 2016 v přesvědčení, že jim na věky bude stačit jen sud a pípa. Pak ale přišlo EET a nejdůležitější věcí na jejich podnikání se stal internet a tablet. Asi aby si moc nezahrávali.

Kam se dávají peníze? Do bank, přece. Co se vykrádá? Banky. Kam nám dnes radí dávat data?
Banky blbnou s vyžadováním dlouhých hesel a šifrovacími klíči, nejlépe na USB flash paměti místo na disku přímo na počítači, aby nám pak povolili přístup z mobilu s defaultně uloženým jménem a bez šifrovacích klíčů, pouze heslem. Prý aby se všechno urychlilo.

Eugene Kaspersky před časem na konferenci v Praze prohlásil, že všechno na internetu už bylo ukradeno, minimálně dvakrát. A že to už jen čeká na svého kupce. Jak rychle?
Cloud znamená polsky „chmura“. Někteří zákazníci od chmury odcházejí a rozhodli se postavit si IT infrastrukturu opět sami. Když totiž dostali od poskytovatele chmury fakturu, byli ještě zachmuřenější.

Nedat není ponížení, ponížení je dát a vzít. Microsoft mi napřed dal neomezený prostor ve svém cloudu na OneDrivu, pak mi ho vzal. Nemohl jsem si tam pak uložit ani krátký text z iPadu, což mě zachmuřilo, třebaže Word pro iPad je zadarmo.
Díky Windows od Microsoftu, který dal tento operační systém volně k dispozici všem výrobcům hardwaru, dnes používá osobní počítač přes miliardu lidí. Místo aby byli za to vděčni, na Windows nadávají.

Před nějakými patnácti lety mi jeden člověk z Microsoftu řekl, že když si jeden zákazník stěžoval na Windows, dal mu na výběr: „Používejte jiný operační systém.“ Tehdy to téměř nešlo, dnes už ano, a nemusí to být ani zrovna moc drahé.

Nářky uživatelů Windows jsou uživatelům platformy Apple stejně jedno, jako bylo Buddhovi jedno, že někdo je křesťan.
Kdysi hodně používaný Wordperfect byl nenahraditelný. Dnes používaný kancelářský balík Microsoft Office je (téměř) nenahraditelný.

Někteří uživatelé si instalují Windows na Apple Macintosh, protože je dražší a jako status symbol to tak vypadá líp. Taky na tom občas spouštějí programy, které na Mac OS neběží. Třeba účetnictví.

Analytická společnost IDC hlásá digitální transformaci, hodnotí ostatní firmy ohledně digitální transformace podle jakýchsi kritérií, a sama se za digitálně transformovanou rozhodně považuje. Na jedné konferenci její CTO na přímý dotaz, zda IDC používá platby v bitcoinech odpověděl, že ne.

Rozhodl jsem se v dnešní době všeobecné digitální transformace opět přejít na Holleritzovy děrné štítky, které mi zbyly z mainframů IBM. Alespoň na psaní poznámek a nákupů. Platby v bitcoinech také nepřijímám a data si už zase ukládám na disky.
Všechny korporace připomínají Babylonskou věž se zmatením jazyků. Příliš si nerozumějí nejen lidé uvnitř korporací, natož aby rozuměli zákazníkům. Ti na revanš nerozumějí jim. Zato ve vlastních procesech korporace excelují, nejlépe v Excelu.
Korporace připomínají perpetuum mobile. Desetitisíce, statisíce zaměstnanců denně sypou písek do jejich soukolí – a přece se točí!

Jeden z lidí od Microsoftu mi kdysi s despektem řekl, že přidaná hodnota distributora s přidanou hodnotou je v dani z přidané hodnoty. Po několika letech, kdy měl u jiné firmy na starosti prodejní partnerský kanál, tomu už porozuměl a opěvoval svého distributora s přidanou hodnotou, protože za něj dělal spoustu věcí, které by jinak sám nezvládnul.
Výrobci se řadu let snažili vymyslet displeje, jejichž pozorovací úhel se blíží 180 stupňům. Jiní výrobci zase vymysleli speciální bezpečnostní filtry, které zajistí pravý opak.

Vědci z IBM Research pomalu nevědí, co v IBM Labs dělají, ani proč to dělají, a už vůbec nevědí, kolik jejich výzkum stojí a za kolik se jeho výsledky kdy snad prodají. Jednou za čas pak za to nějaký jejich posahaný fellow (nedotknutelný vědec) dostane Nobelovu cenu a top management Big Blue z něj žije jako upír dalších 50 let i déle, jako za komunistů Gusta Fučíková z Julia Fučíka.

Vzniká spousta start-upů, většinou zaměřených na e-business, dnes už i na IoT (internet věcí). Vymyslel jsem taky start-up, jmenuje se www.dira.cz. Nic jsem s tím ale nevyvrtal.
Všichni dodavatelé se prsí tím, že jsou přední firmou a že všeho co nabízejí mají k dispozici celou řadu. Od produktů po řešení. Uvítal bych alespoň jednoho z nich, který by se férově přiznal k necelé řadě, a tím pádem i k tomu, že je vlastně zadní firmou.

IBM si také vymyslela hračku. Jmenuje se podle zakladatele Thomase Watsona a je pekelně drahá. Vy si s ní ale můžete pohrát zadarmo. Stačí zadat z drahé hračky iPad od Steva Jobse pár strukturovaných i nestrukturovaných dat z Excelu a Wordu pro iPad od Microsoftu zadarmo a zkoušet je analyzovat. Máte to na adrese https://watson.analytics.ibmcloud.com/product.

Exit mobile version