Soumrak Silicon Valley?

Respektive nejde speciálně o Křemíkové údolí, ale o to, že Kalifornie už IT mnohé firmy nějak netáhne. Po HPE Kalifornii opouští i Oracle a stejně tak jako HPE i Oracle přesouvá své centrum do Texasu (konkrétně z Redwood City do Austinu). Podle tiskové zprávy je cílem změny zlepšit kvalitu života zaměstnanců i kvalitu jejich výsledků. Změny jsou podle tiskové zprávy spojené s tím, že zaměstnanci dostanou větší flexibilitu a volnost – jinak řečeno více home office.

Kalifornie a Texas představují v rámci USA protipóly. Larry Ellison z Oraclu a dříve i Scott McNeally ze Sunu podporovali republikány, bývalá šéfka (tehdy ještě) HP Carly Fiorina se za republikány dokonce pokoušela kandidovat na prezidentku USA. Texas je baštou konzervativců, Kalifornie progresivistů. Snad dokonce Oracle a HPE nechtějí být házeny do jednoho pytle s „kalifornskými“ firmami typu Google a Facebook, jejich politickou agendou a mocenskými choutkami kontrolovat toho stále víc? (Exodus z Kalifornie každopádně probíhá i na úrovni jednotlivců a má když ne politické příčiny, tak dopady, když, jak se alespoň předpokládá, přistěhovalci z Kalifornie např. přebarvili v posledních prezidentských volbách Arizonu.)

The Register tento směr úvah neakcentuje a politiku nezmiňuje. Podle něj jde prostě o daně a ceny nemovitostí, které jsou v Silion Valley našponované a možná se jich vyplatí ještě včas zbavit. Též se uvádí, že v Kalifornii odchází i infrastruktura včetně energetické sítě a množí se blackouty. U firem hraje navíc roli i to, že v Kalifornii bují regulační předpisy a další omezení; zde nějaká vazba s politikou existuje a Texas je dnes oproti Kalifornii k firmám mnohem vstřícnější (jak vidno, daňová konkurence existuje i mezi jednotlivými státy USA; mimochodem Kalifornie se před 10 lety ocitla na pokraji bankrotu, pročež ale aktuálně možná příliš prostoru vycházet vstříc firmám ani nemá). Pandemie ukázala, že u řady lidí je celkem jedno, odkud pracují, což stěhování samozřejmě zjednodušuje. Nejde jen o firemní kanceláře, ale i o to, že v Texasu budou nižší životní náklady i pro denně docházející zaměstnance

A mimochodem, jak oznámil Elon Musk, do Texasu (a Nevady) se stěhuje také Tesla; totéž se prý chystá provést i Uber.

Je tedy fakt, že v Kalifornii se prozatím soustředí tolik technologických firem, že pár přesunů rozhodně nemusí mnoho znamenat a než by se tímto tempem Silicon Valley vyprázdnilo…

Zdroj: The Register a další

Exit mobile version