Tak i Xerox se štěpí

CEO Xeroxu Ursula Burnsová oficiálně potvrdila, že Xerox se rozdělí. Řez napříč firmou povede podobně jako u HP nebo předtím u IBM/Lenovo víceméně po hranici hardware vs. služby.
Zmíněné transakce si samozřejmě odpovídají jen velmi rámcově. IBM prostě prodala svoji PC divizi, u HP šlo také na počátku o snahu zbavit se příslušného segmentu (alespoň v době, kdy v čele firmy stál L. Apotheker a HP kupoval Autonomy). V případě Xeroxu je alespoň co do obratu významnější firma dodávají kancelářskou techniku než služby (11 vs. 7 miliard dolarů podle tržní kapitalizace, na počet zaměstnanců je tomu naopak).

V loňském roce koupil asi 8 % akcií Xeroxu investor Carl Icahn. Prý využil toho, že akcie jsou hrubě podhodnoceny a vyzval vedení firmy ke změnám včetně rozdělení. Současné vedení Xeroxu nyní tvrdí, že ke stejnému rozhodnutí dospělo nezávisle. Podle jiných zdrojů byla Burnosová i další členové vedení původně proti Icahnově plánu, nicméně špatné ekonomické výsledky loni na podzim zvýšily i tlak ostatních akcionářů na změny. Naproti tomu letos na konci ledna byly oznámené výsledky za účetní 4. čtvrtletí roku 2015 celkem dobré, když sice meziročně o 8 % poklesl obrat, ale podstatně se zvýšil zisk, takže firma zřejmě zvládá zlepšovat efektivitu svého podnikání.

Icahn v minulosti inicioval už rozdělení eBay a PayPal; zde přitom loni došlo málem k návratu do původního stavu, protože eBay Paypal v minulosti (rok 2002) koupila. Může to být systematická strategie pro posílení vlastního vlivu, protože v případě Xeroxu dostane Icahn poměrně široké pravomoci při vzniku společnosti zaměřené na Business Process Outsourcing (BPO), kdy se bude podílet na výběru jejího vedení. V případě Paypalu odštěpená (dříve koupená) firma získala brzy po oddělení vyšší hodnotu než samotná eBay. Těžko říct, jak se bude hodnota obou firem vyvíjet v případě Xeroxu. Jistěže služby podnikům se dnes pokládají za profitabilnější, prodej „věcí“ neslibuje zvláštní marže – pokud zrovna nejde o iPhone, těžko asi ovšem zařídit, aby uživatelé takhle vnímali kopírku.

Každopádně, je-li dnes populární štěpení firem, lze konstruovat řadu úvah až hříček. Kdyby Microsoft před cca 15 lety americká administrativa rozdělila, třeba by na tom vzniklé firmy byly z hlediska kapitalizace dokonce lépe? I když by se hned dalo namítnout, že Microsoft jako monolit neměl problém si udržovat pozici ve svém segmentu; Apple či Google spíše vytvořily nové oblasti trhu a rozdělení Microsoftu by na tom samo o sobě sotvaco změnilo.

Exit mobile version