Větší než malý růst – nebo další bublina?

Poslední výsledky Googlu, Amazonu i Microsoftu se jako celek pokládají za dobré a společně se interpretují jako doklad nástupu cloudu a částečně též mobilní reklamy.
Viz také:

Čtvrtletní zisk Microsoftu dík cloudovým službám vzrostl o 28 pct

Čtvrtletní zisk a tržby majitele Googlu výrazně vzrostly

Amazon za čtvrtletí zvýšil tržby i zisk

Jak na oznámené výsledky reagovaly akcie firem? Tak Amazon dosáhl na burze své vůbec rekordní hodnoty. Růst příjmů 22 % trhy neočekávaly, totéž platí pro zisk (ten v přepočtu na akcii meziročně vzrostl o 38 %). Abychom si udělali o současném Amazonu jasnější obrázek. Z hlediska náplně ITBizu je pro nás Amazon samozřejmě zajímavější jako poskytovatel cloudu než on-line prodejna knih (jak Amazon začínal). Jak relativně silné jsou dnes jednotlivé aktivity Amazonu? Cloud rozhodně není třešničkou na dortu: při celkovém obratu za poslední kvartál ve výši 35,71 miliard dolarů a a zisku 724 milionů působí zisk AWS 0,9 miliard celkem ohromujícím dojmem, a to i když jde o zisk provozní. Cloudové služby mají každopádně podstatně větší marži než rozesílání spotřebního zboží.

Jako velmi úspěšné jsou hodnoceny také výsledky Google/Alphabet. Rovněž zde meziroční růst 22 % předčil i optimistická očekávání trhu a akcie ihned vzrostly o 5 %.

U Microsoftu jde o první výsledky po dokončení akvizice LinkedIn, i když zatím nikdo moc nekomentuje, zda lze na jejich základě celou transakci označit za správný krok. Microsoftu dále klesaly příjmy divize „personal computing“, za to však nemohou prodeje PC/Windows, ale další poklesy v oblasti mobilů. Koupě Nokie bude akcionáře strašit zřejmě ještě dlouho. Velmi dobře se naopak prodával MS Office včetně cloudového Office 365 a souvisejících produktů. Akcie Microsoftu v reakci na oznámené výsledky mírně poklesly.

Zůstaneme-li při srovnávání IT firem pouze u cloudu, Synergy Research (podle webu CloudTech) za vítěze pro tuto chvíli považuje Amazon, AWS prý stále konkurenci poráží málem rozdílem třídy, naopak 451 Research ale upozorňuje, že co se týče spokojenosti zákazníků, cloud Amazonu za konkurencí nyní poprvé zaostává.

Výsledky současně oznámil také Intel. Tržby dosáhly 14,8 miliard dolarů, což odpovídá meziročnímu růstu 8 %. Rostl také zisk – provozní o 40 %, zisk na akcii o 22 %. Intel přitom v předcházejícím období výrazně snižoval náklady a na číslech je to hned vidět. Nicméně i když výsledky vypadají dobře, trh čekal ještě lepší, takže akcie v reakci na to oslabily o 3 %.

Můžeme nějak odhadovat, jak se bude dařit největším IT firmám a jejich akciím nadále?

Viz také: Co letos čekat od Applu

Nelze růst do nekonečna a akcionáři mají možná přehnaná očekávání, nicméně převládají důvody k optimismu. Nápadné ovšem je, že pět nejcennějších firem podle tržní kapitalizace (k 28. 4. 2017, v miliardách dolarů) jsou tyto:

Všechno jsou to tedy IT firmy (i když by samy sebe třeba raději označovaly za provozovatele médií, poskytovatele služeb apod.), teprve od 6. místě žebříčku najdeme zastoupeny jiné obory – kapitálový konglomerát Berkshire Hathaway, 7. je ExxonMobil a 8. Johnson & Johnson.

Výrazná dominance firem z jednoho oboru v žebříčku může znamenat, že „Internet požírá svět“, ale stejně tak i další technologickou bublinu. Důvody k optimismu jsou ovšem do značné míry spojeny s trhem jako celkem. Inflace se zvolna zvedá a úrokové sazby kromě USA nerostou. Někam se ty peníze přitom přelévat musí – takže pokud je tu bublina, nejspíš se ještě bude nějaký čas nafukovat.
I v USA jsou přitom sazby velmi nízké a v posledním kvartále byl meziroční růst ekonomiky USA nečekaně slabý, jen 0,7 %, takže se další zvyšování sazeb asi chvíli odloží. Dohledat si lze v této souvislosti i poznámky upozorňující na řadu absurdních aspektů ekonometrie. Tak ona „špatná zpráva“ z americké ekonomiky je prý ve skutečnosti hlavně důsledkem toho, že byla mírná zima a méně se utrácelo za topení. To nějaká menší přírodní katastrofa by útraty jinak nakopla a hned bychom měli růst přímo excelentní. Na základě podobných signálů pak centrální banky hýbou s celou ekonomikou…

Nicolas Taleb (známý hlavně jako autor Černé labutě) v knize Antifragilita (české vydání Paseka 2014) doslova píše: Zeptejte se náhodného amerického občana, zda by měla být cena aut, novin či vína určována specializovaným polovládním úřadem, který by se těšil značné autonomii (a do jehož činnosti by nijak nezasahoval Kongres). Nejspíš vybuchne vzteky, neboť něco takového odporuje základním americkým hodnotám, a vynadá vám do komunistů. … Nato nenápadně poukažte na to, že existuje jisté zboží či cena, totiž úroková míra, která je přesně tímto způsobem kontrolována americkým Federálním rezervním systémem.

Exit mobile version