Konec nelegálních programů ve firmách

Desítky českých podnikatelů a manažerů v loňském roce doplatily na nedbalost zaměstnanců a špatnou správu počítačových sítí. Výrobcům softwaru tak zaplatili pokuty za používání nelegálního softwaru ve výši minimálně dvojnásobku jeho pořizovací ceny.

Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA k tomu říká: „Firmy se mnohdy vůbec nezajímají o to, co se na jejich počítačové síti děje, a proti možným bezpečnostním rizikům se chrání jen minimálně.“

Velkým rizikem v šíření nelegálního softwaru jsou, podle BSA, zaměstnanci. Stále více jich používá firemní připojení k internetu pro stahování softwaru pro soukromé účely. Tím, že nelegální kopie z firemního počítače nesmažou, dostávají své zaměstnavatele často do problémů.

Ovšem zaměstnavatele, který používá nelegální software, mohou udat i vlastní zaměstnanci. Ti mají většinou strach, že by mohli být postiženi za možnou spoluúčast.

Na trhu působí společnosti vyvíjejí takzvané softwarové audity. Pomáhají tak firmám, které se chtějí zbavit nelegálního softwaru dříve, než tak učiní policie. Pomoc se vztahuje i na správu softwarového vybavení a příslušných licencí. Zájem o takové služby se každým rokem zdvojnásobuje.

Nejčastěji se nelegálně stahují programy z oblasti kancelářského softwaru, grafické programy, antiviry a operační systém Windows.

V posledních jedenácti letech míra nelegálního softwaru zaznamenala pokles o 20 procentních bodů na 40 procent. V současnosti je Česko na dvanáctém místě v Evropě. Pro českou ekonomiku tato míra softwarového pirátství představuje podle studie BSA ztráty ve výši 2,6 miliardy korun.

Zdroj: Kradené programy z firem konečně zmizí

Exit mobile version