Kontroverzní INTERGRAM, kam až sahají jeho internetové kompetence?

intergram

V tomto článku se zaměřím na internetové aktivity druhého největšího českého správce kolektivních práv – sdružení INTERGRAM – nezávislé společnosti výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů. Jak přesně zde vlastně funguje?


Lubor Kopecký

Občanské sdružení INTERGRAM zastupuje z pověření Ministerstva kultury všechny výkonné umělce, tedy herce, interprety, zpěváky a hudebníky, stejně jako ty, kdo pořizují záznamy jejich výkonů – nahrávací společnosti, výrobce filmů a televizních pořadů a další.

V praxi jsou to členové následujících profesních organizací:

– Herecká asociace,
– Svaz autorů a interpretů,
– Umělecké sdružení ARTES,
– Unie profesionálních zpěváků ČR,
– Unie orchestrálních hudebníků ČR,
– Společnost koncertních umělců, člen AHUV.

Zastupování se neodmítá

Kterýkoliv z výkonných umělců zařazený v těchto organizacích může své zastupování odmítnout, zatím to ale nikdo neudělal. INTERGRAM proto vybírá poplatky za každé použití či zveřejnění záznamů jejich výkonů (včetně jejich umístění na internetu).

Pokud tedy například pořídíte záznam známých herců, zpěváků či hudebníků a budete ho chtít umístit na internet, měli byste nejprve kontaktovat INTERGRAM a zaplatit odpovídající poplatek, který se složitě vypočítává na základě sazebníku.

OSA nebo INTERGRAM?

Možná vás napadne otázka, jak máte například u hudebního záznamu poznat, zda zaplatit organizaci OSA nebo INTERGRAM. Často na to bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože i sama tato sdružení se dlouhodobě přou o to, kam sahají jejich překrývající se pravomoci a nezřídka se stává, že je nutné pro jistotu zaplatit oběma.

Na druhé straně, živíte-li se jako umělec nebo se chcete věnovat výrobě záznamů uměleckých výkonů, stojí za to pouvažovat o členství v INTERGRAMu. Jediným kritériem pro fyzické i právnické osoby je sídlo na území České republiky a činnost odpovídající českému autorskému zákonu.


{seealso}
Profil autora
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.


Exit mobile version