V důsledku krize se snižují odměny top manažerů

Z aktuálně prezentovaných výsledků studie Economic Research Institute (ERI) a společnosti Anderson Willinger vychází několik zajímavých poznatků o dopadech současného stavu globální ekonomiky na způsob odměňování nejvyšších představitelů firem. Podle studie světová finanční krize způsobila, že největší podniky mění způsob odměňování vrcholových manažerů. Kromě toho v posledním období odměny vedoucích pracovníků dokonce klesají.


Negativní dopad krize na odměny manažerů

Výsledky studie jako u nás jako první prezentovala agentura ČTK. Studie uvádí, že segment managementu je stále více motivován k loajalitě a dlouhodobému působení v podniku. Mělo by dojít například ke změnám při odchodech v podobě tzv. zlatých padáků, které firmy nebudou poskytovat při podpisu smlouvy a více je budou vázat na hospodářské výsledky firem.

Studie kromě jiného také poukázala na fakt, že se mění struktura odměňování. „Stále více firem váže odměny svých nejvyšších zaměstnanců na pobídkové plány, akciové opce a omezené akcie. V souvislosti se současnou finanční krizí budou penzijní příspěvky a nemajetkové prémie zvyšovat svůj podíl na ohodnocení a tato hodnota bude i nadále stoupat,“ komentovala Lucie Teisler ze společnosti Anderson Willinger.

Ačkoliv ve srovnání s rokem 1997, odkdy se studie ERI realizuje, vrcholný management sledovaných subjektů získal na osobním ohodnocení průměrně o 15,9 procent více, za poslední rok se tyto prémie snížily o sedm procent. Nyní souhrnná výše těchto benefitů těchto firem představuje 17,486.106 eur, což je v přepočtu asi 420 milionů korun.

Ve zprávě ERI jsou obsažena data z 45 nadnárodních společností kótovaných na burze náhodně vybraných z 6500 firem, které vykazují výsledky americkým regulatorním orgánům.

Exit mobile version