Kuba bojuje proti USA Linuxem

Linux

Linux začíná zažívat negativní publicitu – poslední dobou se stává oblíbeným v nesvobodných režimech. Čína má svůj Red Flag Linux a na Kubě se nyní rozhodli zavést vlastní distribuci s názvem Nova. Důvodů je několik: ať už cena, ideologické důvody, snaha o kontrolu z pozice režimu a také omezená či ztížená možnost sehnat a updatovat legální komerční operační systém.


Jak asi dopadne tučňák na Kubě?

V případě Kuby je bojkot softwaru Microsoftu především vyjádřením boje s americkou nadvládou a důkazem kubánské „technologické svrchovanosti“. Podle názoru kubánské vlády mají americké bezpečnostní agentury přístup ke zdrojovým kódům a mohly by ohrozit bezpečnost kubánského ostrova, krom toho proprietární software může obsahovat bezpečnostní díry a škodlivý kód, o kterém se uživatelé nic nedozví. Kubánský ministr komunikace, Ramiro Valdes, který přechod na free software na Kubě prosazuje, považuje větší kontrolu nad informačními procesy za důležitou.

V současnosti běží software od Microsoftu na většině kubánských počítačů, jen asi 20 % z nich používá Linux. Kubánská distribuce používá vlastní konfiguraci a výběr aplikací. Kubánská univerzita a někteří z ministrů byli přechodu nakloněni. Některé vládní společnosti však odporovaly, především z důvodů obav o kompatibilitu Linuxu s jejich specializovanými aplikacemi. V plánu je zmigrovat na Linux do pěti let padesát procent počítačů v zemi, vládní počítače by měly běžet na Linuxu všechny.

Kromě obav z narušení bezpečnosti zastupitelé Kuby prohlašují, že je jim myšlenka open source blízká také ideologicky. Prodej počítačů pro veřejnost byl na Kubě povolen teprve minulý rok.

Částečnou či úplnou migraci svých systémů na open source zvažují například vlády Venezuely, Brazílie či Norska. V Evropě na Linux a open source přecházejí některá města.

Exit mobile version