Hazardní hry budou v Česku zřejmě legální

Nynější zákony v Česku provozování on-line heren a sázkových kanceláří nezakazují ani nepovolují. Chystá se však zákon, který by měl internetové hraní a sázení legalizovat a tím vyřešit dosavadní patovou situaci. Navíc by měl i vyřešit problém se sázením a hraním u mladistvých. Vyspělejší země jako Spojené státy nebo Velká Británie řeší obdobné problémy a jejich postoj se k tomuto problému značně liší.

Ministerstvo financí připustilo, že možná již brzy dostane hazard na českém internetu alespoň částečně zelenou. Problém však vidí v přístupu mladistvých do on-line sázkových kanceláří a kasín. Již nyní jsou připravovány nové metody a návrhy, jak zamezit hazardu u mladistvých. Řešení by možná přinesla nutná registrace v pobočce, kde by byl zkontrolován sázkařův občanský průkaz a tudíž by byla zajištěna plnoletost všech zájemců o tento druh zábavy.

Ministerstvu se líbí myšlenka registrace sázkařů na pobočkách, ale připouští, že společnosti provozující kasina a sázkové kanceláře na českém internetu by měly problémy tyto kroky dodržet. To právě proto, že nemají v Česku sítě poboček, jako například tuzemský Tipsport, lídr v kurzovém sázení u nás. Společnosti provozující kurzové sázení na internetu, například Sportingbet, Bet-at-home nebo Bwin mají v Česku obrat převyšující 4 miliardy korun. Ani koruna z tohoto obratu však není v Česku daněna nebo užita na jiné účely (jako například sponzorování sportu u Sazky).

Jaká je situace v USA či Velké Británii? Ostrovní království se postavilo k internetovému hazardu otevřeně a nemá žádné zákony zakazující jeho činnost nebo výrazně omezující možnost hrát nebo sázet po internetu. Spojené státy však velmi výrazně omezují tuto zábavu a například banky již mají zakázáno převádět peníze ze svých kont na hráčská.

Tento zákon přijali kongresmani na přelomu září a října tohoto roku. Očekává se, že prezident Bush zákon podepíše bez jakýchkoliv námitek. Akcie amerických provozatelů on-line kasin se rázem zmenšily o celých 7 miliard amerických dolarů, a jejich majitelé potvrdili, že se jedná o největší zásah státu proti podnikání ve světě on-line hazardu.

Hazardní hry jsou dobrý byznys

Tento druh zábavy za oceánem zažívá v posledních letech obrovský boom. Pro srovnání – v roce 2002 byl obrat internetového hazardu 92 milionů dolarů, v roce 2004 již neuvěřitelných 8,2 miliardy USD. Teď mu má být učiněna přítrž. Jedním z důvodů je prý i značně zvýšený zájem o hraní u mladistvých osob. Alespoň jednou týdně si „zahraje“ více jak půl milionu Američanů mezi 14 a 22 lety. Toto zjištění je podle amerického kongresu kritické a bylo prý nutné zakročit.

Poslední roky také prudce stoupl zájem o hraní přes internet u žen. Je to prý hlavně proto, že ženy jsou stydlivější a do normální herny by jich mnoho nešlo. Na internetu však panuje anonymita a nebojí se tam ostudy před veřejností. Televize BBC dokonce uveřejnila případ Britky, která za několik týdnů prohrála v přepočtu neuvěřitelné dva miliony korun.

Související

Vzniká u online her závislost?

Exit mobile version