Bezplatné připojení k WiFi přináší bezpečnostní rizika

Připojení k internetové síti v takzvaných WiFi zónách je stále frekventovaněji využívanou službou. Místa s bezplatným přístupem k Internetu pomocí WiFi se stávají čím dál běžnější součástí městského života, případně života přímořských letovisek. Obzvláště nyní v létě se markantně navýšil počet lidí, kteří se připojují v parku, otevřených letních zahrádkách a jiných podobných místech. ESET, poskytovatel bezpečnostního software, však varuje, že venkovní surfování není bezpečné, respektive že bezpečnost není zaručena.

Známá bezpečnostní firma uvádí, že WEP šifrování, které se u WiFi sítí často využívá, je slabé a snadno zneužitelné.

Varování ohledně možných bezpečnostních rizik

Letní surfování přes WiFi je velice oblíbené, je však třeba mít stále na mysli možná nebezpečí a dát si pozor na útoky. Díky bezplatným WiFi zónám se internetovým nadšencům a pracujícím otevírá možnost část své pracovní agendy nebo pouze soukromého surfování po Internetu strávit mimo zdi kancelářských či jiných uzvařených prostor. WiFi zóny se stávají čím dál běžnější součástí městského života i letních rekreačních středisek.

Mezi základní rady, které ESET poskytuje, je doporučení zrušit sdílení souborů, aplikací nebo služeb. Lidé by si měli dávat pozor na takzvané man in the middle útoky a také si nastavit personal firewall na automatické blokování příchozí komunikace. Vždy je dobré vše zálohovat. Ještě předtím, než svůj notebook vezmete s sebou na dovolenou, nebo do kavárny či do parku, zazálohujte si hodnotná data. Nedoporučuje se též vykonávat aktivity, při kterých je nutné zadávat citlivá data jako například internet banking.

Podle výzkumu ABI Research je Wi-Fi hotspotů stále více. Největší nárůst byl zaznamenán v Evropě, přičemž minimálně jeden WiFi hotspot existuje v každém větším městě Evropy či na Blízkém východě.

Podle Juraje Malcha, vedoucího Virus Labu společnosti ESET, je jednou z nejhorších hrozeb takzvaný man-in-the-middle útok. „Pokud je k síti připojen někdo jiný, může její směrování modifikovat tak, aby si uživatel myslel, že například komunikuje se svojí bankou, ale ve skutečnosti poskytuje údaje neznámému útočníkovi.“

Juraj Malcho ještě doplnil, že při práci s počítačem, je dobré používat šifrovaný (https) přístup k emailům. Uživatel by měl zvážit tzv. VPN přístup a vyhnout se přístupu na stránky, přes které posílá citlivé údaje (například komunikaci s bankou).

Druhy ohrožení při používání Free WiFi

Evil twin login interception (hackeři vytvoří síť, která připomíná legitimní WiFi hotspot, při pokusech přihlásit se do jejich sítě získají přihlašovací údaje)
— Útok přes dosud neznámou bezpečnostní díru (zero-day útoky na operační systém nebo aplikace)
Sledování komunikace (logování komunikace a přenos informací do sítě hackera)
Vykrádání dat (man-in-the-middle útok)

Exit mobile version