Linux pro byznys: Ubuntu

Při výběru enterprise distribuce nás pravděpodobně napadne jako první buď SUSE Linux Enterprise, který jsme si představili minule, nebo Red Hat Enterprise Linux, který měl být námětem druhého dílu seriálu. Pojďme se ale zamyslet nad tím, proč by vlastně pro firemní použití nemohla sloužit snad nejrozšířenější distribuce – Ubuntu?


Přihlašovací obrazovka verze Jaunty Jackalope.

Tuto řečnickou otázku bychom si pochopitelně nepokládali, kdybychom na ni nemohli odpovědět „proč ne?“. A neznamená to, že bychom si k rozhodnutí převést firmu na Ubuntu museli vyhradit sklepní kancelář pro jednoho či více linuxáků, kteří nám budou firemní systémy spravovat. I pro Ubuntu totiž existuje možnost zaplacení profesionální podpory k distribuci. „Ubuntu je a vždy bude zdarma“, prohlašuje společnost Canonical, která Ubuntu zaštiťuje a sponzoruje jeho vývoj. Toto tvrzení však není v rozporu s existenci placené podpory.

Výhody Ubuntu Enterprise

Enterprise řešení od Canonicalu, neboli možnost zaplacení podpory ke klasickému Ubuntu, nabízí podle Canonicalu lepší bezpečnost, vyšší výkon a větší funkcionalitu než proprietární alternativy. Ubuntu Server Edition se podle tvůrců chlubí rozšířenou meziplatformní podporou a možnostmi konfigurace. Na servery s Ubuntu se obvykle kovaní linuxáci moc netváří, faktem však je, že v nedávné anketě o distribuci roku Ubuntu nejenže už poněkolikáté s velkým náskokem zvítězilo mezi desktopovými distribucemi, ale umístilo se na třetím místě i v kategorii serverů (přestože mu na paty těsně šlape CentOS i Gentoo), na serverech to tudíž není žádný velký exot.

Typy podpory

Canonical nabízí tři typy podpory: pro desktop, server a sadu tenkých klientů (ta obsahuje podporu pro jeden server a deset tenkých klientů), pro každý typ je možné si zaplatit dvě úrovně dostupnosti – podpora „v pracovní době“ (tj. 9 hodin denně 5 dní v týdnu) nebo podpora 24/7.

A podpora vašich aplikací?

Dostupný software dělí Ubuntu do čtyř kategorií podle rozdílů v jeho licenci a stupně podpory, kterou mu je schopen poskytnout. K nepodporovaným aplikacím dodávají aktualizace členové komunity, nikoli Canonical. Rozdělení je takovéto: podporovaný software je v kategoriích Main (free) a Restricted (non-free), nepodporovaný v kategoriích Universe (free) a Multiverse.

Free software musí vyhovovat kritériím Ubuntu, která jsou velmi podobná Debian Free Software Guidelines. V kategorii Main existuje výjimka pro firmware a fonty, které vyhovují ostatním podmínkám, ale nesmějí být modifikovány. Non-free software je obvykle nepodporován – kromě velmi důležitého software, který spadá do kategorie Restricted – sem spadají především ovladače hardware. Protože vývojáři Ubuntu nemají přístup k jejich zdrojovým kódům, je však jejich podpora omezenější. V kategoriích Main a Restricted má být obecně vzato jen software potřebný k běhu systému, alternativní programy a specializovaný software je zahrnut do kategorií Universe a Multiverse.

Mimo vlastních služeb placené podpory Canonical povzbuzuje i další firmy, aby nabízely služby v oblastech, kde zatím poskytovány nejsou.

Co najdeme v posledním vydání

Nejnovější verzí Ubuntu je 9.04 Jaunty Jackalope. Mezi nejznámější a nejhlasitěji propagované vlastnosti patří zrychlení nabootování systému (podle některých měření až o 40 % oproti předchozí verzi) a také nový sjednocený systém oznamování (notifikací). Do 9.04 byla také zařazena podpora souborového systému ext4, zatím pouze volitelně. Jaunty vyšel s jádrem 2.6.28, desktopovým prostředím Gnome 2.26 a OpenOffice.org 3.0. Serverová varianta Jaunty Jackalope se zaměřuje na cloud computing a správu virtuálních serverů (s pomocí nového nástroje Eucalyptus).

Verze s prodlouženou podporou

Mezi nevýhody Ubuntu platí poměrně krátký, půlroční vývojový cyklus a omezená (osmnáctiměsíční) doba podpory. Ani subjekty, které potřebují co nejdéle udržovat jednu stabilní verzi, se však Ubuntu vzdávat nemusejí. Každé dva roky (konkrétně jarní verze v sudých letech) je jedna z verzí označena jako LTS, long term support, a na tu je podpora poskytována po dobu tří let na desktopu a pěti let na serveru. Současná LTS verze je 8.04 neboli Hardy Heron, předchozí (jíž právě končí podpora na desktopech) byla 6.06 Dapper Drake. Příští LTS vyjde na jaře 2010.

Exit mobile version