Mají veletrhy informačních technologií ještě smysl?

Veletrhy jsou zajisté největšími událostmi na trhu IT. Platí to pro nově představené produkty i účastníky.
Tyto dvě věci jsou samozřejmě provázané a s poklesem počtu účastníků dochází i k poklesu počtu vystavovatelů. To však není jediný faktor, který ovlivňuje velikost. Ekonomická situace je dalším důležitým hlediskem. Příkladem toho to je CeBIT 2004, na kterém klesl počet vystavovatelů z 6411 (rok 2003) o 191. Obě figury jsou výrazně pod vrcholem 8100 z roku 2001.

Počet návštěvníků klesl o deset procent na 500 000. Vinu na tomto poklesu nesla ochablá německá ekonomika; počet zahraničních účastníků se zvýšil o 116 na 2992. Ekonomika tedy hraje velkou roli, možná stejně velkou jako vývoj trhu IT. Nyní si ale pojďme představit nejvýznamnější světové veletrhy a jeden český.
CeBIT je největší světový veletrh informačních technologií. Každý rok se koná v německém Hannoveru a ukazuje směry vývoje komerčních informačních technologií. Výstavní areál má rozlohu 450 000 m² a pojme až 700 000 návštěvníků.

Následován dlouhou dobu byl americkým veletrhem COMDEX (Computer Dealer’s Exhibition), který se konal vždy v listopadu v USA (Las Vegas). Jeho historie sahala až do roku 1979, kdy se konal první ročník. V roce 1999 došlo ke zpřísnění vstupu pro média, respektive změnění koncepce celého veletrhu, což postihlo i český Invex. V případě Invexu to bylo chápáno jako maskování malého zájmu vystavovatelů. V roce 2000 ukončily svou vystavovatelskou činnost na COMDEXu IBM, Apple a Compaq, což znamenalo smrtelnou ránu. Následující tři roky se sice konal, ale již jako menší veletrh ve stínu CES. COMDEX skončil v roce 2003, zatímco CeBIT prožíval v roce 2001 nejlepší sezónu. Na tom je vidět rozdíl mezi USA a Evropou; ačkoliv za Atlantikem probíhala krize, v Německu to špička.

V roce 2004 se situace obrátila: strmě poklesl zájem o CeBIT, ale scéna v USA, zastoupená veletrhem CES, již byla „znovuzrozená“ a v plné síle. Ten se koná opět v Las Vegas vždy v lednu, sponzorem je Consumer Electronics Association. Je-li CeBIT titulován jako největší, pak CES je nazýván nejdůležitějším veletrhem roku. To nám dává odpověď na otázku, který festival je oblíbenější. Platí to však pouze za předpokladu, že kritériem oblíbenosti je počet návštěvníků a ne jejich spokojenost – tu bohužel zjistit nelze.

Velká návštěvnost CebBITu je způsobená tím, že je lépe dosažitelný pro více potenciálních návštěvníků – většina Evropanů se spíše pojede/poletí/půjde podívat na festival konaný v Evropě, což není až tak finančně náročné, než aby letěli do USA na CES.

Nyní do souboje těchto gigantů připleteme ještě národní veletrhy. Za jejich příklad si vezměme INVEX, který se koná každoročně na Brněnském výstavišti. Oproti zmiňovaným dvěma gigantům můžeme říct, že jde o komorní záležitost. Neberme to však ve špatném slova smyslu – skutečnost, že je menší, sice znamená menší počet vystavovatelů a nelze zde prezentovat až tak velký počet novinek, ale přístupem k návštěvníkům a potenciálním zákazníkům je mnohem více přátelský než neosobní megaakce. Tento veletrh zažil svou krizi někdy kolem roku 2000 – 2001, kdy se změnila koncepce. Jedni říkají, že to bylo maskování nízkého zájmu vystavovatelů, jiní, že to byl krok vpřed k západnímu formátu. Od roku 2004 ale zájem opět roste, dokonce se zde pořádá první výjezdní zasedání vlády ČR (mírný populismus).

V dnešní době je tento veletrh jedním z nejznámějších v ČR a troufám si tvrdit, že svou koncepcí je srovnatelný i s evropskou konkurencí.

Lze tedy objektivně určit, který veletrh je nejlepší? Objektivně ne, ale každý si určitě najde to své – kdo má hlouběji do kapsy, nebo se mu nechce cestovat, zvolí tuzemský Invex. Dále je CebIT, největší světový veletrh, kde si jistě každý přijde na své. A kdo chce být na místě, kde se prezentuje statisticky nejvíc novinek, musí do USA na CES.

Exit mobile version