Mark Zuckerberg jako osobnost roku předběhl Jobse i Assanageho

Za přínos v podobě sociální sítě Facebook se jeho zakladatel, Mark Zuckerberg, dle Time Magazine stal osobností roku 2010.


Mark Zuckerberg a „jeho“ Facebook

Známý, oblíbený, ale i zatracovaný zakladatel sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, byl časopisem Time Magazine vyhlášen osobností roku. Z pohledu čtenářů jde ovšem prý tak trochu o podvod, neboť Assanage získal několikanásobně více hlasů, než Zuckerberg (druhý adept na výhru). Magazín si však vyhradil právo zasáhnout do výběru v případě, že druhá osobnost učinila něco, co má větší celospolečenský vliv.

Důvodem pro rozhodnutí ve prospěch Zuckerberga je vysoký vliv, jaký Facebook za svou krátkou existenci získal a míra s jakou ovlivnil lidské chování. Zuckerberg se tak ve svých 26 letech stal dosud druhým nejmladším výhercem tohoto prestižního ocenění. Nejmladší Charlese Lindbergh, pilot, který v roce 1927 jako první člověk bez mezipřistání přeletěl Atlantik, se výhercem stal o rok mladší, tedy ve věku pouhých 25 let.

„Tento rok překročil počet uživatelů Facebooku 500 milionů, což znamená, že každý desátý obyvatel Země je do služby zapojen“, nechal se při vyhlášení výsledků slyšet Richard Stengel, redaktor časopisu Time a dodal: „Není to jen nová technologie, je to sociální inženýrství a nový způsob, jakým mezi sebou lidi komunikují. Osobně si myslím, že Facebook ovlivňuje lidské chování víc, než jsme dosud byli u jakékoliv podobné služby zvyklí.“

Podle oficiálního vyjádření Time Magazine je založení Facebooku významným, ne ale jediným důvodem pro Zuckerbergovo ocenění. Hodnotitelé také vyzdvihli nedávný dar ve výši 100 milionů dolarů (zhruba 1,9 miliardy Kč), který Zuckerberg věnoval školskému systému v oblasti Newark ve státě New Jersey.

Zuckerberg založil Facebook v roce 2004, kdy ve svých 20 letech studoval na Harvardské univerzitě. Projekt s původním názvem Thefacebook.com měl původně sloužit k interakci mezi studenty univerzity, během několika měsíců se ale rozšířil i mimo ni a velmi rychle na území celých Spojených států. V roce 2008 pronikl Facebook ve větší míře také do České republiky. Na motivy Zuckerbergova příběhu byl letos natočen film The Social Network.

Facebook je privátně držená společnost, jejímž je Zuckerberg hlavním akcionářem. Minoritní podíly pak, mezi jinými, drží například softwarová společnosti Microsoft či ruský investiční fond Digital Sky Technologies. Ten v minulosti například koupil známou IM službu ICQ. Očekává se, že Facebook v letošním roce vygeneruje zisk pohybující se okolo 2 miliard dolarů (zhruba 38 miliard Kč).

Údajně největším Zuckerbergovým konkurentem byl zakladatel kontroverzního informačního serveru WikiLeaks, Julian Assange. Ten se „proslavil“ především díky nedávnému zveřejnění tisíců tajných vojenských, diplomatických a politických dokumentů pocházejících z administrativy USA. Přestože Assagne, respektive tedy WikiLeaks, významně ovlivnily světové dění na konci letošního roku, hodnotitelé se rozhodli dát přednost Zuckerbergovi.

Vyhlášení osobnosti roku je každoroční tradicí amerického časopisu Time Magazine. V minulých letech se tohoto prestižního ocenění získal například ředitel americké centrální banky FED, Ben Bernanke (2009), současný americký prezident Barack Obama (2008), ruský premiér Vladimír Putin (2007) či starosta města New York, Rudolph Giuliani (2001). Přestože oceněnými bývají nejčastěji významní politici nebo vědci, v roce 2006 jste se vítězem stali i vy. V reakci na boom způsobený internetovými projekty Facebook, MySpace, SecondLife, YouTube a Wikipedia ocenili hodnotitelé Time Magazine všechny uživatele, kteří nových možností komunikace a kooperace využívají.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version