Když eBanka končí, přichází mBank

Letošní rok přinesl na jinak konzervativním bankovním trhu několik výrazných změn. První z nich je sloučení eBanky s Raiffeisenbank. Někteří klienti a pamětníci si v této souvislosti možná vzpomenou na netradiční projekt internetového města nebo na svoji dobu poměrně neobvyklé služby internetového bankovnictví. Naopak nováčkem je internetová banka mBank.

Rok 2007 byl ve znamení mnoha zajímavých událostí. Některé z nich jsme si připomenuli v článku Microsoft prohrál, levnější roaming a zelený ufon. Podíváme se nyní na události, které se týkaly českých bank.

Vzpomínáme na začátek eBanky

Nejen uživatelé českého internetu si nemohli nepovšimnout, že se eBanka postupně sloučila a stala součástí Raiffeisenbank. Výraznější změny lze očekávat v první polovině roku 2009. Samotné sloučení obou bank probíhalo postupně. Loga obou bank se začala objevovat v samotných pobočkách. Klienti obou bank mohou využívat služeb obou bank. Samotná eBanka se přitom stane pouhou značkou pro internetové bankovnictví.

eBanka vznikla v roce 1997, kdy došlo k převzetí Zemské banky a vzniku nové instituce jménem Expandia Banka. O rok později bylo uvedeno na trh přímé bankovnictví, které později získalo řadu ocenění. Nabídka obsahovala Internet Banking, Phone Banking a GSM Banking. V roce 1999 otevřelo brány virtuální město eCity, což byl společný projekt eBanky a dalších partnerů, zaměřený na podporu internetových nákupů. Ve stejném roce do Expandie kapitálově vstupuje Česká pojišťovna, což přináší rozšíření služeb a nárůst klientů.

V roce 2001 došlo ke změně názvu na eBanka. Od té doby banka rozšířila nabídku služeb a postupně se stala uznávaným hráčem na bankovním trhu. Zásadní zlom nastal minulý rok, kdy se banka stala součástí Od té doby banka stala mezinárodní finanční skupiny Raiffeisen International a bylo zahájeno sloučení s Raiffeisenbank. Ta se objevila v České republice v roce 1993, přičemž podle údajů banky spravovala na konci minulého roku aktiva za téměř devadesát miliard korun. Kromě Rakouska tuto banku můžete nalézt v patnácti zemích střední a východní Evropy, kde má přibližně 2 800 obchodních zastoupení. Celkově se stará o více než dvanáct milionů zákazníků.

Jak bude vypadat budoucnost obou bank? Dojde ke sjednocení názvu a rozšíření služeb. Zástupci obou institucí také slibují, že všechny služby, na které jsou klienti zvyklí, jim i nadále zůstanou. Zákazníci navíc údajně získají možnost využít produkty Raiffeisenbank. Mezi ně patří kreditní karty, spotřebitelské úvěry, hypotéky nebo investice do podílových fondů či prémiových dluhopisů.

V roce 2008 by měla banka začít vystupovat pod jednou značkou, mělo by dojít k právní fúzi a přechodu na jeden bankovní kód. Přechod klientů a spuštění jednotných informačních systémů je plánováno na rok 2009.

Související
eBanka: historie, současnost a budoucnost
Vzestup a pád města jménem eCity

mBank a její nuly

Nováčkem na českém trhu je polská internetová banka BRE Bank, která začala pod značkou mBank oficiálně nabízet své služby v noci z 24. listopadu na 25. Samotný vstup však proběhl mnohem dříve – 11. listopadu byla BRE Bank S.A. zapsána v seznamu účastníků tuzemského mezibankovního platebního systému.

Banka láká nové klienty především na nulové poplatky za vedení účtu, platební kartu, odchozí a příchozí platby a další služby. Pro řadu zákazníků českých bank je poměrně zajímavá nabídka, protože například s výjimkou Poštovní spořitelny zatím všechny české banky účtují poplatky za příchozí platby. Kromě této cenové politiky je ještě zajímavý odlišný přístup ke komunikaci se zákazníky v podobě internetového fóra a bankovního blogu. Zaměstnanci banky také vystupují v diskusích na jiných serverech a odpovídají lidem na případné dotazy z oboru.

mBank se také krátce po svém spuštění potýkala s problémy. Zájem klientů zřejmě předčil očekávání, a tak se i v samotné diskusi banky objevily příspěvky uživatelů, kteří si stěžovali na pomalé doručení smlouvy nebo aktivaci účtu. Mezi další nevýhody nové banky patří také propojení s dceřinou bankou v Polsku, což konkrétně znamená, že veškeré úpravy systému dělají centrálně pro všechny banky BRE Bank.

Banka také zatím nenabízí možnost vkládat peníze na účet na pobočkách a některé další funkce, přesto jsou čeští uživatelé alespoň podle ohlasů z Internetu k mBank poměrně tolerantní. Zřejmě je to i tím, že se blíží konec jiné a známé internetové banky, kterou jsme zmínili v tomto článku. A na co se můžeme těšit v nadcházejícím roce? Provozovatelé internetových webů se zřejmě dočkají mikroplatebního systému. Ten banka provozuje v Polsku pod názvem mTranfer.

Související
Polská mBank: konkurenční hrozba pro české banky
IT byznys: Poláci vstoupí na český Internet s mBankou

Exit mobile version