IT byznys: Poláci vstoupí na český Internet s mBankou

Polská internetová banka mBank vstupuje na český trh s nabídkou internetového bankovnictví. Bude konkurovat českým bankám? Chystá se spolupracovat s portály? • Intel se neustále potýká s antimonopolními úřady. Poslední dokument s připomínkami přišel z Jižní Koree. Intel má měsíc na podání vysvětlení. • Technologické novinky krátce: japonské tančící vajíčko.

Na český a slovenský trh se chystá polská bankovní instituce s názvem mBank. Nabídkou služeb je velmi podobná eBance, přičemž v Polsku její služby využívá 1,5 milionu klientů.

mBank je retailovou divizí polské BRE Bank, která je ze 70 procent vlastněna německou Commerzbank. Podle vyjádření ČNB bude banka v ČR podnikat na základě práva pro bankovní podnikání na trhu Evropské unie. „Polská pobočka má v úmyslu nabízet většinu služeb a bankovních činností, které jsou v EU vzájemně uznávány, ale hlavním nosným produktem v ČR má být služba elektronického bankovnictví pod obchodním názvem mBank„, řekla Pavlína Bolfová z tiskového centra ČNB.

mBank je tedy především internetová banka. Jak sama říká ve svém tiskovém prohlášení ke vstupu na český a slovenský trh: „mBank je instituce, která se snaží inovativně přistupovat k internetovému bankovnictví a pomáhat tak lidem, kteří chtějí racionálně nakládat se svými financemi“. To dokazuje možnost on-line žádat o úvěr, zřizovat účet, žádat o pojištění či investovat do fondů. Tyto služby nabídne mBank i na našem trhu. Stejně jako v Polsku by měl být například osobní účet zcela bezplatný.

Internetovou doménu mBank.cz přitom vlastní Štěpán Hellich, jednatel společnosti Hellich Consulting, s.r.o. Ten v telefonickém rozhovoru pro ITBIZ.cz tvrdil, že si doménu registroval údajně pro svůj soukromý projekt. Podle něj probíhají mezi ním a polskou BRE Bank jednání o převzetí domény.

Bude tedy mBanka velkou konkurencí pro naše banky z hlediska nabízených služeb? „Projekt mBank je zajímavý a v určité oblasti bankovních služeb může opravdu přinést další konkurenci. Vstup této banky je tedy jak dobrou zprávou pro klientelu, tak i novým stimulem pro banky, které se věnují elektronickému bankovnictví. V širším kontextu ale vstup mBank na český trh nevnímáme jako prvek, který by měl výrazným způsobem změnit postavení současných hráčů (t.j. univerzálních bank) na trhu“, sdělila pro ITBiz Klára Gajdušková, tisková mluvčí České spořitelny.

Konceptem je banka velmi přirovnávána k naší eBance. Ta se na trhu ale příliš neprosadila. Po dosažení zisku byla nedávno prodána pod křídla Raiffeisenbank. Názor představitelů na příchod podobné instituce na náš trh se nám i přes opakovanou žádost nepodařilo z eBanky „vydolovat“. mBank má v Čechách použít koncepci tzv. „kiosků“ a několika finančních center. Těch by mělo být podle deníku Euro deset. V Polsku jich má banka 15 a na 60 kiosků pod názvem „mKiosek“.

Spekuluje se i o tom, že mBank hledá silného hráče, který by jí pomohl se vstupem na trh. V této souvislosti se hojně mluví o portálu Seznam.cz. „Se zástupci mBanky Seznam jednal, nicméně zatím nebylo nic konkrétního dohodnuto. Určitou formu spolupráce si však umíme představit, i když nechceme např. žádnou bankovní licenci,“ uvedla za společnost Seznam.cz, a.s., tisková mluvčí Rita Gabrielová. Představitelé portálu Centrum.cz pro ITBiz rovněž potvrdili, že s mBank mají co dočinění. „O příchodu mBank víme, jsme s nimi také v jednání“, uvedl Petr Kapalín, mluvčí portálu Centrum.cz. Portálová trojka Atlas.cz svoje vyjádření nezaslala.

A proč spojení s portály? Za touto snahou zřejmě stojí záměr oslovit velké množství zákazníků už od počátku. „Spojení se silným partnerem s velkou návštěvností, což mohou nabídnout právě portály, při vstupu na jiný trh, nám připadá jako zcela logický krok“, řekl dále mluvčí portálu Centrum.cz, Petr Kapalín.

Intel má potíže, je vyšetřován antimonopolními úřady

Na společnost Intel se sesypaly antimonopolní úřady už v několika zemích. Po Evropské Unii a Japonsku se teď přidala i Jižní Korea. Bylo zkoumáno, zda Intel nezneužívá dominantního postavení na trhu.

Dvouleté „proklepávání“ Intelu u Komise pro férový obchod je u konce a dopis s výhradami na stole v americké centrále. Intel má teď měsíc na vyjádření. Pokud se mu nepodaří některé body obhájit, mohla by následovat i pokuta, která by se mohla vyšplhat až na jednu miliardu dolarů. O tom, zda bude Intel platit, se rozhodne zhruba v říjnu tohoto roku.

Intel obvinění odmítá, stejně jako ve všech předchozích případech. „Jsme přesvědčeni, že jednáme v rámci zákonů. A že budeme schopni prokázat, že trh s mikroprocesory funguje normálně a panuje na něm velká konkurence. Naše jednání naopak konkurenci zvyšuje a zákazníci z ní mají užitek,“ řekl pro agenturu AP mluvčí Intelu Chuck Mulloy.

Konkurent Intelu AMD má ale poněkud jiný názor. „Po formálních krocích, které byly proti Intelu podniknuty v Japonsku a Evropě, se i v dalších zemích světa zvyšuje zájem antimonopolních orgánů o praktiky této firmy. Globálně začíná být věnována větší pozornost tomu, jak Intel poškozuje hospodářskou soutěž a zákazníky,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Tom McCoy, viceprezident AMD.

Intel přislíbil s Komisí pro férový obchod maximálně spolupracovat a vysvětlit všechny sporné body.

Technologické novinky krátce: tančící vajíčko

Abychom trochu odlehčili, představíme dnes v technologických novinkách roztomilý produkt…

Jde o „tančící“ přehrávač s názvem „Rolly“, jehož výrobcem je společnost Sony. Má tvar vajíčka, váží 300 gramů a disponuje 1GB interní pamětí. Přehrávač se ovládá jedním tlačítkem a dvěma prstenci, které jsou připojeny k motorkům umožňujícím pohyb. Samotný přehrávač pak podle charakteru hudby svítí, hýbe se a mává krytkami reproduktorů. Jednoduchou choreografii lze vytvořit programem v PC či stáhnout z webu Sony. „Trsat“ pak vydrží až 4 hodiny.

Vajíčko by mělo stát zhruba 354 dolarů. Zkusíte uhádnout startovací trh? Ne, nepletete se. Je to Japonsko. O dalších trzích zatím Sony nic nesdělila. Evropa je zřejmě pro podobné hračky stále ještě nepříznivá. Jak přehrávač tančí, se můžete podívat na YouTube.

Související

IT byznys: kdo získá miliardový tendr ministerstva obrany?
IT Byznys: Domažlice přešli na digitální vysílání

Exit mobile version