McAfee: Přichází věk kybernetické války?

McAfee

Společnost McAfee, profesionální poskytovatel bezpečnostních řešení, uvedla studii Virtual Criminology Report. Firma v ní upozorňuje na zranitelnost kritické infrastruktury. Na kybernetickou válku jsou připraveny především Spojené státy, Izrael, Francie, Čína a Rusko.

Softwarový výrobce bezpečnostních produktů McAfee v bezpečnostním reportu uvedl, že globální „závody ve zbrojení“ v kybernetickém prostoru již nejsou sci-fi, ale stávají se realitou.

Politické cílení útoků

V analýze Virtual Criminology Report bezpečnostní firma shrnuje vývoj v posledním roce a dokládá, že množství politicky motivovaných útoků v kyberprostoru stále roste. Studie zahrnuje poznatky více než dvou desítek předních světových odborníků na mezinárodní vztahy, národní i internetovou bezpečnost. Zbraně použitelné v kybernetické válce má nyní k dispozici především pět států – USA, Rusko, Francie, Izrael a Čína.

Historicky se ukázalo, že už v roce 2005 kybernetická kriminalita přestává být záležitostí geeků, ale propojuje se se světem „klasického“ zločinu. Organizovaný zločin postupně adoptuje nové technologie. V roce 2006 analýza vedla k závěru, že zločinci začali pro získávání nových spolupracovníků používat metody KGB. Rok 2007 zase přinesl zjištění o rostoucím významu elektronické špionáže a její hrozbě

Ti, kteří za útoky stojí, nemusí usilovat pouze i finanční profit. Kybernetické útoky totiž mohou být jakousi obdobou války, tedy vedené politickou motivací. V loňském roce Virtual Criminology Report společnosti McAfee dokumentoval především fakt, že stávající postupy proti kybernetické kriminalitě jsou neúčinné a problém vyžaduje intenzivní úsilí koordinované v mezinárodním měřítku.

Stav v letošním roce vypovídá o několika incidentech: 4. července se cílem rozsáhlého útoku staly americké vládní instituce, ale také například server newyorské burzy. Útok byl veden především z kompromitovaných počítačů v Jižní Korei. Stejná síť (botnet) je odpovědná také za útok proti jihokorejským vládním institucím, k němuž došlo o několik dní později. Letos v srpnu zasáhl masivní distribuovaný (DDoS) útok také sociální sítě Facebook a Twitter. I zde existují indicie o politickém pozadí akce, pravděpodobně ve vazbě na konflikt v Gruzii.

Přečtěte si také

McAfee oznamuje příjmy 469 milionů dolarů a koupi MX Logic
McAfee: Botnetů a spamu rapidně přibývá

Exit mobile version