McAfee hodnotí nebezpečné internetové celebrity, i v Česku

McAfee

Softwarový výrobce bezpečnostních produktů McAfee uvedl, že nejnebezpečnější celebritou Internetu je Jessica Biel, která tak sesadila doposud vedoucího Brada Pitta. Firma totiž prezentovala výsledky studie mapující rizika vyhledávání na Internetu. Žebříčku celebrit, při jejichž hledání se uživatel může s největší pravděpodobností dostat na podvodné weby, vévodí jména hollywoodských hvězd a dalších lidí ze světa show businessu.

Zajímavým zjištěním firmy specializující se na zabezpečení Internetu bylo, že například stránky, které vyhledávače vracejí jako odpověď na dotazy Barack Obama nebo Michelle Obama, představují relativně menší riziko.

Hodnocení z analýzy vyhledávačů

Statistická data McAfee získala analýzou odpovědí vyhledávačů Google, Yahoo! a Microsoft Bing, včetně některých jejich místních verzí. Vyhledávání řetězců „Jessica Biel”, „Jessica Biel downloads”, „Jessica Biel wallpaper”, „Jessica Biel screen savers”, „Jessica Biel photos” a „Jessica Biel videos“ přineslo v jednom případu z pěti výsledek v podobě odkazu na stránky, které představují pro návštěvníka hrozbu, ať už jsou spojeny se spywarem, adwarem, spamem, phishingem, viry nebo jiným malwarem.

„Celých 95 % škodlivého softwaru se dnes do počítačů dostává při práci s Internetem, přitom 78 % uživatelů Internetu není dostatečně chráněno, tj. nepoužívají plnohodnotnou sadu zabezpečení. Posedlost celebritami je na první pohled neškodná, ve skutečnosti ale jediné neuvážené stáhnutí škodlivého obsahu může vést k vážným škodám,“ uvádí k výsledkům průzkumu Jeff Green, senior vice prezident společnost McAfee pro vývoj produktů a laboratoře Avert Labs.

Podle McAfee se lidé při surfování na Internetu, kde sledují populární hvězdy a stahují související obsah, vystavují vážným rizikům. Také podvodníci sledují zájem uživatelů, novinky, výročí i trendy ve vyhledávání a tomu přizpůsobují své aktivity. Internetoví podvodníci zneužívají zájmu uživatelů o celebrity. Konkrétně se to projevuje tak, že nabízejí na svých webech ke stažení související tapety, spořiče obrazovky, obrázky, videa či vyzváněcí melodie pro mobilní telefony. Za tímto obsahem „zdarma“ ke stažení se však často skrývá malware. Na první pohled tyto malwarové weby působí jako legitimní stránky.

V Česku vede Morávková

Laboratoř McAfee se ve svém zkoumání zaměřila i na populární internetové osobnosti v Česku. Výsledky ukazují, že nejnebezpečnější tuzemskou celebritou je z hlediska internetového vyhledávání herečka a moderátorka Dana Morávková. Jako rizikové vyhodnocuje aplikace McAfee SiteAdvisor až 6,8 % odpovědí, které vyhledávače vrátí po zadání jejího jména. Tuzemští uživatelé se také často setkávají s podvodnými weby při vyhledávání jmen Jennifer Aniston či Karel Gott.

Exit mobile version