McAfee: Recese ohrožuje duševní vlastnictví firem

Výsledky celosvětové studie společnosti McAfee, zaměřené na bezpečnost informačních ekonomik, ukazují, že v době globální ekonomické recese jsou citlivá data firem ve větším ohrožení než dříve. Společnosti v průzkumu odhadují, že jejich celkové loňské ztráty duševního vlastnictví měly hodnotu 4,6 miliard dolarů. Celosvětové škody způsobené ztrátou dat se tak dají odhadnout na více než jeden bilion dolarů.


Podle většiny respondentů číhá na citlivá data největší nebezpečí uvnitř firmy.

Z průzkumu vyplývá, že recese vystavuje duševní vlastnictví zvýšenému riziku. Jedním ze zdrojů ohrožení firemních dat jsou útoky hackerů a organizované „kybernetické mafie“, která může zkoušet phishingové útoky na vedoucí pracovníky. Nejčastější původ ohrožení duševního vlastnictví však pochází z řad propuštěných zaměstnanců, kteří si krádeží klíčových firemních údajů snaží vylepšit své postavení na trhu práce přeprodejem těchto dat konkurenci nebo založením vlastní společnosti, využívající neprávem si přisvojených dat.

Přístup k ochraně dat a vnímání hrozeb souvisejících s jejich zneužitím jsou ovlivněny geopolitickými odlišnostmi. Zatímco většina firem z celého světa pokládá za rizikovou lokalitu pro uložení důležitých dat Čínu, respondenti z Číny věří, že jejich duševní vlastnictví je ohroženo ze strany USA, případně Japonska.

Jedním z překvapujících výsledků průzkumu je zjištění, že rozvíjející se země jako Čína nebo Indie jsou více motivovány k ochraně duševního vlastnictví a vynakládají na ni více prostředků. Jak uvádějí, snaží se využít lepšího zabezpečení duševního vlastnictví k získání konkurenční výhody.

V lepší obraně proti počítačové kriminalitě by mělo podle McAfee pomoci vzdělávání – jak počítačové veřejnosti, tak státních zaměstnanců, kteří s počítačovými zločiny bojují, tedy policistů, státních zástupců i soudců jednotlivých zemí. Zlepšení situace by mohlo pomoci i sjednocení legislativy jednotlivých států nebo větší odpovědnost firem vůči státu za únik svých citlivých dat.

Zdroj: Studie Unsecured Economies: Protecting Vital Information

Exit mobile version