Pokles globální ekonomiky příležitostí pro kybernetickou kriminalitu

Security

Společnost McAfee ve své každoroční studii mapuje oblast kybernetické kriminality. Odborníci na základě závěrů průzkumu varují, že ekonomická recese představuje základ pro celou řadu podvodných aktivit. Kybernetičtí zločinci zneužívají strachu a obav zákazníků. Ekonomický pokles odvádí pozornost vlád a politiků a kybernetická bezpečnost již pro ně v tuto chvíli není prioritou, což znesnadňuje koordinovaný postup v mezinárodním měřítku.

Odborníci ale upozorňují, že bez dostatečných prostředků vynaložených na mezinárodní úsilí pro boj s kybernetickou kriminalitou existuje riziko, že tyto aktivity ovlivní důvěru spotřebitelů a budou překážkou pro rychlejší celosvětové zotavení z ekonomické krize.

Ze zprávy vyplývají zejména následující výzvy:

Skřípající důvěra – Kybernetičtí zločinci vydělávají na obavách zákazníků tím, že jim nabízejí již dávno používanou možnost „snadného zisku“. Lidé jsou ochotní vkládat nebezpečný kód na webovou stránku, pokud jim podvodníci slíbí snadný výdělek. Lidé, kteří zoufale shánějí práci, se mohou dát nalákat i k tomu, aby pro podvodníky pracovali jako „prostředníci“ a pomáhali jim prát jejich zisky. Tyto profese se maskují pod názvy jako „international sales representative“ nebo „shipping manager“.

Vlády zaměřily pozornost jinam – Vlády se soustředí na ekonomický pokles a agenda boje proti kybernetické kriminalitě se dostává na vedlejší kolej. Pro podvodníky to znamená příležitost zintenzivnit své aktivity a postupovat ještě bezohledněji.

Kriminalisté specializovaní na kyberprostor jsou nedostatkovým zbožím – Policie, která hraje v boji proti kybernetické kriminalitě klíčovou roli, často postrádá specialisty s potřebnými odbornými vědomostmi. Nedostává se potřebných odborných školení.

Kriminalita se skrývá – Rusko a Čína se pro kybernetické zločince stále více stávají bezpečným útočištěm. Naopak roli obětního beránka nejrychleji přebírá Brazílie. Patří k zemím, kam podvodníci svou činnost často „přesměrovávají“, aby tak odlákali pozornost od skutečného místa původu útoků.

— Sdílení informací: Problémy narůstají exponenciálně – Vynucování práva je omezeno fyzickými hranicemi jednotlivých států, zatímco kybernetičtí zločinci podobný problém nemají. Komunikace mezi jednotlivými státy je stále omezená
a nesystematická. Místní problémy a priority dostávají přednost před celosvětovým koordinovaným úsilím a mezinárodní legislativa je v různých státech implementována odlišným způsobem, což zdržuje soudní stíhání přes hranice a vydávání pachatelů do jiných států.

Exit mobile version