McAfee: vlády by neměly tolerovat činnost spammerů

Společnost McAfee, poskytovatel bezpečnostních řešení, uveřejnila svůj nový Spam Report, ze kterého vyplývá, že laxní postoj vládních subjektů ke spammerům ohrožuje konkurence schopnost ekonomik. Vlády po celém světě by mohly pomoci národním ekonomikám i mezinárodnímu obchodu rozhodnějším potíráním spamu. Studie ukázala, že dnešní spammeři své aktivity důsledně cílí na zamýšlené oběti.

Z hlavních zjištění pravidelné zprávy o stavu spamu zaujalo také opatření proti řádění počítačových zločinců. Často bývá totiž jako ochranného prvku využito plošné blokování. Ale v důsledku toho bohužel dochází k postihům i dalších firem působících v dané zemi.

Klamání vlád

Šetření McAfee informovalo o tom, že se spammeři dokonce často vyhýbají podvodům ve své mateřské zemi, aby místní vlády zdánlivě neměly důvod proti nim zakročit.

Aktuální analýza konstatuje, že nevyžádaná pošta a související podvody mají znatelně negativní vliv na mezinárodní obchod. V důsledku spamu může docházet k automatickému blokování všech e-mailů na „geografickém“ základě, tedy například elektronické pošty přicházející z určité národní domény či významné skupiny IP adres nebo psané určitým jazykem. Tato opatření bývají často nasazena trvale a mohou mít nežádoucí dopad i na legitimní komunikaci. Příčinou toho mohou v dlouhodobém horizontu utrpět země, které ve svém adresním prostoru tolerují aktivity pochybných registrátorů domén či poskytovatelů hostingu.

Dosud známé případy

Činnost kyber zločinců byla dlouho tolerovaným jevem, ale již se objevily první vlaštovky boje proti takovým jedincům. Populární byl případ „spammového krále“ Roberta Solowaye. Ten se u soudu přiznal k podvodu a daňovému úniku. Spammerovi byly už v minulosti prokázány jiné přestupky proti zákonu. Například Microsoft na něm v roce 2005 vysoudil 7,8 milionů dolarů, ovšem Soloway se vždy placení všech pokut vyhnul.

Maurice a Thomas Robbersonovi, dva bratři ze Spojených států, byli v minulém roce odsouzeni k několikaletému trestu vězení za prohřešek, který americké Ministerstvo spravedlnosti hodnotí jako masovou distribuci pirátského softwaru na Internetu. Z vyjádření obvodního soudu v americké Virginii byli odsouzeni k pobytu ve vězení víc než třicet měsíců a budou muset zaplatit vysoké odškodnění.

Thomas Robberson vydělal celkem 150 000 dolarů prodejem softwaru v celkové maloobchodní ceně zhruba milionu dolarů. Zboží distribuoval prostřednictvím internetových obchodů Bestvalueshoppe.com a TheDealDepot.net. Maurice Robberson celkem vydělal více než 855 000 dolarů prodejem softwaru o celkové maloobchodní hodnotě zhruba 5,6 milionu dolarů. Ke své činnosti využíval on-line prodeje na adresách CDsalesUSA.com and AmericanSoftwareSales.com.

Exit mobile version