Ballmer navštívil konferenci BlackBerry, mohl by chtít Microsoft koupit RIM?

Mobil

Nejpřekvapivějším hostem nedávné konference BlackBerry World nebyl nikdo jiný, než samotný Steve Ballmer, ředitel softwarového gigantu Microsoft. Jeho přítomnost a oznámení začínající spolupráce s RIM nejdříve přinejmenším překvapila a spustila vlnu spekulací končících, až převzetí kanadského výrobce RIM ze strany Microsoftu. V následujícím článku jsme pro vás shrnuli možné formy spolupráce obou firem a důvody, které je k tomu mohou vést.

Prakticky každý významnější výrobce v oblasti výpočetní techniky a mobilních zařízení alespoň jednou do roka pořádá vlastní konferenci, na které představí trendy, uvede nové produkty a často i poodhalí, na čem aktuálně pracuje. Zatímco Apple má svůj Worldwide Developers Conference a Nokia chystá Nokia World, u kanadského výrobce Research In Motion má pravidelná akce název BlackBerry World. Ten letošní se uskutečnil od úterý 3. do čtvrtka 5. května v americkém Orlandu a v mnoha ohledech se jednalo o poměrně přelomovou akci.


Steve Ballmer překvapil účastníky konference BlackBerry World.

Přišel i Steve Ballmer

Letošní ročník konference BlackBerry World, zaměřené na dění kolem stejnojmenných komunikátorů BlackBerry, měl být jen málo výjimečný. Očekávaným největším trhákem měl být více než před půl rokem představený tablet PlayBook, všechnu pozornost na sebe ale už během prvních hodin konference stihl strhnout neobvyklý návštěvník, CEO softwarového gigantu Microsoft, Steve Ballmer. Ten na BlackBerry World oficiálně představil novou vizi spolupráce Microsoftu a RIM, která se zatím omezuje „pouze“ na integrace vybraných Live služeb a vyhledávače Bing do zařízení BlackBerry. Obojího se majitelé smartphonů BlackBerry dočkají od letošního léta.

Nutno podotknou, že spolupráce bude pro obě společnosti výhodná – zatímco nepříliš vydělávající RIM získá další zdroj příjmů, Microsoftu se naopak otevře rozsáhlý svět korporátních uživatelů, kteří mu mohou pomoci zvýšit podíl jeho vyhledávače Bing v oblasti mobilních zařízení.

Už jen samotné vystoupení CEO největší softwarové společnosti světa ale není jen tak a působí přinejmenším podivně, že by na akci dorazil jen kvůli představení poměrně drobné spolupráce. Ihned po skončení Ballmerova proslovu se tak objevily první spekulace naznačující, jaký byl skutečný smysl jeho návštěvy BlackBerry World. Podle názoru některých odborníků je spolupráce na poli Live služeb a internetového vyhledávání jen prvním krokem v mnohem rozsáhlejším plánu na intenzivní propojení služeb a produktů obou firem. Nutno podotknout, že jak Ballmer, tak i CEO Research In Motion Mike Lazaridis tuto možnost ve zbytku své prezentace nijak nenaznačili.

Bude Microsoft chtít koupit RIM?

Bezesporu nejodvážnějším konstruktem je myšlenka na převzetí Research In Motion ze strany Microsoftu. Paradoxně právě tato myšlenka není nijak originální a už před několika lety se o ní spekulovalo a nakonec i sešlo. „Koupí Microsoft Research In Motion? Je to rozhodně možnost, jak by Microsoft mohl rychle a relativně levně získat významnější podíl v oblasti výroby a prodeje mobilních zařízení,“ nechal se v průběhu konference BlackBerry World slyšet Harry Wang, ředitel mobilní výzkumné sekce společnosti Park Associates.

„Tržní kapitalizace RIM se v současnosti pohybuje na úrovni 25 miliard dolarů (okolo 405 miliard Kč) a Microsoft sedí na hotovosti ve výši 48 miliard (776 miliard Kč). Pokud by se hodnota RIM snížila na zhruba 15 miliard dolarů (zhruba 243 miliard Kč) stala by se možnost akvizice pro Microsoft bezesporu velmi lákavou variantou,“ dodal Wang.

Možnost získat některého z výrobců mobilních zařízení je pro Microsoftu skutečně pravděpodobně velmi lákavou možností. Firma by tak přinejmenším jen posílila nedávno uzavřenou spolupráci s finským výrobcem Nokia a ukázala by, že i přes pomalý rozjezd Windows Phone 7 to na poli mobilních operačních systémů myslí skutečně vážně. Spojením právě s Research In Motion by se Microsoftu navíc podařilo přímo oslovit skupinu manažerů a obchodníků, tedy přesně tu cílovou oblast, která Microsoft v současnosti zajímá.

Na druhou stranu Microsoft není příliš dobrým výrobcem mobilních telefonů, což dokazuje i případ v loňském roce představených smartphonů Kin One a Kin Two. Možná kvůli špatnému načasování či volbě nevhodné cílové skupiny dosáhly prodeje zařízení ve finále jen velmi nízkých hodnot a Microsoft tak po pouhých několika měsících projekt Kin zcela ukončil.


Dočkáme se spojení Microsoftu s RIM?

Je samozřejmě otázkou, jak by případná další existence značky BlackBerry skutečně vypadala. Především tedy zdali by Microsoft akvizici využil pro prosazení svých Windows Phone 7, či zdali by se spokojil s ovládáním a rozvojem několika separátních platforem, které by v dlouhodobějším měřítku postupně sbližoval.

Přestože je těžké odhadnout, zdali vůbec k užší spolupráci může dojít a jak by přibližně vypadala, dopad na konkurenci můžeme odvodit poměrně jednoduše. Případná akvizice RIM by jak pro Apple, tak pro Google představovala vážný problém. Zisk tržního podílu, vlastní organický růst a především již zmíněná spolupráce s finskou Nokií by Microsoft velmi rychle katapultovalo mezi největší světové výrobce mobilních operačních systémů. Jestli by si firma byla schopna rychle nabité postavení i udržet, je ovšem jiná otázka.

Přínos příjmy generující úzké spolupráce nebo dokonce akvizice ze strany Microsoftu je pro RIM jednoznačný. Firma by rychle získala další prostředky využitelné pro výzkum a vývoj a především uvedení nových produktů na trh. RIM bývá často označována jako firma, která zaspala dobu a nechala se předběhnout konkurenty v podobě výrobců Apple a Google, právě spojení s finančně a technologicky silným partnerem, jakým Microsoft bezesporu je, by tak firmě mohlo pomoci s dalším rozvojem.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že všechny zde uvedené informace nejsou v době vydání tohoto článku ničím jiným, než pouhými, byť fakty podloženými spekulacemi. Spolupráce mezi Microsoft a RIM je v současnosti pouze poměrně volná a nikdo neví, jak se bude dále vyvíjet. Tak je potřeba i přistupovat ke všem uvedeným informacím.

Co dalšího přinesl BlackBerry World

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, konference o BlackBerry World nebyla jen o Stevu Ballmerovi a velký prostor byl věnován představení nových produktů z dílny kanadského výrobce Research In Motion. Nutno podotknou, že oproti minulým ročníkům bylo novinek vskutku požehnaně.

Příliš popotahovaný PlayBook

Největším a bezesporu i nejočekávanějším trhákem letošního ročníku BlackBerry World byl prodejní debut na podzim loňského roku představeného tabletu PlayBook. Ten představuje zatím jedinou iniciativu RIM na stále dynamičtějším poli tabletů a vůbec jedno z mála dotykových zařízení nesoucích logo BlackBerry vůbec. Co se PlayBooku týká, názory na něj jsou poměrně rozporuplné. Pro jedny PlayBook představuje poměrně zajímavý doplněk pro současné majitele komunikátorů BlackBerry, pro jiné se pak nejedná o nic jiného, než víceméně trapnou snahu alespoň nějakým způsobem se svézt na aktuálním trendu dnešní doby. Nutno podotknout, že na obou tvrzeních je alespoň zrnko pravdy, pojďme ale popořadě.

PlayBook je na první pohled možná zajímavě vypadající, ve své podstatě ale poměrně tuctový tablet. Displej s úhlopříčkou 7“jej řadí spíše do oblasti menších tabletů. Pro srovnání, iPad 2 je vybaven displeje s úhlopříčkou 9,7“. Ve své podstatě unikátní není ani použitý hardware sestávající z 1 GHz, 1 GB operační paměti a periferií v podobě bluetooth a WiFi připojení. PlayBook má být dostupný v několika modelech, lišících se velikostí vnitřní paměti, ze kterých mohou zájemci vybírat z 16 GB, 32 GB a 64 BG verze. V průběhu letošního léta by se pak na trhu měly objevit modely nabízející konektivitu ke 4G sítím. O těch si zatím ale v České republice můžeme nechat jen zdát.

Co ovšem PlayBook odlišuje od jakékoliv konkurence je úzké propojení s ostatními zařízeními BlackBerry. Funkce pojmenovaná BlackBerry Bridge nepředstavuje v podstatě jiného než úzkou spolupráci tabletu PlayBook se spárovaným smartphonem BlackBerry. V rámci ní bude uživatel moci prostřednictvím Playbooku pracovat s daty uloženými ve smartphonu. PlayBook tak bude možné využít pro psaní emailů, organizaci kalendáře či adresáře nebo také uskutečňování video hovorů.

Kritici v případě PlayBooku naopak poukazují na rozsáhlé problémy s použitou platformou QNX, kterou RIM použilo namísto svého osvědčeného BlackBerry OS. Důvod pro takové rozhodnutí je poměrně prostý – BlackBerry OS je sice poměrně robustní, bezpečný a relativně rychlý systém, absolutně ale není přizpůsoben dotykovému ovládání. Především z toho důvodu tak RIM šel v dubnu 2010 raději cestou akvizice společnosti QNX Software Systems, výrobce stejnojmenného systému, než kompletním přebudováním vlastní platformy. Zatím všechna ostatní zařízení BlackBerry jsou dosud postavena na zmíněném BlackBerry OS, první z nich by na QNX měla přejít v průběhu příštího roku.


Nový tablet PlayBook kanadského výrobce RIM

Každopádně jak už bylo zmíněno, právě použití platformy QNX, respektive minimálního množství pro ní dostupných aplikací, se týká ta nejvýraznější kritika tabletu PlayBoook jako celku. Vzhledem k tomu, že aplikace jsou dnes alfou a omegou úspěchu každého mobilního operačního systému, rozhodl se RIM pro unikátní krok – otevřeně na platformě QNX podporovat aplikace napsané pro konkurenční OS Android. Odvážný krok krátkodobě vyřeší problém s aplikacemi a čerstvým majitelům Playbooku nabídne databázi několika stovek tisíc funkčních programů třetích stran, na druhou stranu do budoucna může působit proti rozvoji platformy QNX jako celku.

Jinými slovy, ve chvíli, kdy bude možné na systému QNX běžně pracovat aplikacemi určenými pro OS Android, není důvod vyvíjet a kupovat aplikace napsané speciálně pro QNX. RIM se tak do budoucna dosti pravděpodobně ochuzuje o nemalé příjmy plynoucí z provozu vlastního obchodu s aplikacemi.

Co se ceny tabletu PlayBook týká, ta by měla začínat na 499 dolarech, tedy zhruba 8 000 Kč, za 16 GB verzi. Podle neoficiálních informací zástupců řetězce Best Buy, který tablet PlayBook prodává, se už v den uvedení objevili první kupující. Podobnou nákupní mánii, jako v případě konkurenčního iPadu (2) výrobce Apple ale nejspíš čekat nemůžeme.

Dotykový Bold a BlackBerry OS 7

Další hardwarovou novinkou z produkce RIM se stal představený smartphone BlackBerry Bold Touch 9900. Ten je vůbec první klasickou BlackBerry (opomiňme specifický model Torch), která je vybavena nejen plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, ale také dotykovým displejem. To je na kanadský RIM poměrně velký krok kupředu, který mimo jiné ukazuje, že si výrobce začíná pomalu věřit i v oblasti dotykových displejů. Stále ale zůstává otázkou, zdali kombinace plnohodnotné klávesnice a dotykového displeje zaboduje také u zákazníků.

BlackBerry Bold Touch 9900 je unikátní hned v několika ohledech. Předně to je již zmíněná kombinace klávesnice a dotykového displeje, s tloušťkou pouhých 10,5 mm se jedná o dosud nejštíhlejší BlackBerry a v neposlední řadě se také jedná o vůbec první smartphone postavený na nové verzi operačního systému BlackBerry OS 7. Ten má, dle dostupných informací, zajistit právě lepší uživatelskou zkušenost při práci s dotykovými displeji a oproti svým předchůdcům také klade větší důraz na multimédia a zábavu.

Majitelé všech starších modelů BlackBerry si ovšem na inovovaný systém mohou nechat zajít chuť. Vzhledem k poměrně vysokým hardwarovým nárokům jím bude RIM osazovat pouze nově uvedené modely.

Exit mobile version