Prvním klientem centra Microsoftu v Brně je firma studentů

V univerzitním kampusu VUT v Brně v Králově Poli bylo 21. února 2008 slavnostně otevřeno Microsoft inovační centrum. Centrum, které je umístěno v jednom z poschodí Technologického inkubátoru II, má za úkol podpořit začínající firmy z oblasti IT a přispět tak k rozvoji inovativního podnikání nejen v Jihomoravském regionu, ale v celé České republice. Microsoft má v současnosti v 60 zemích světa více než 110 inovačních center na podporu softwarového průmyslu. Brněnské centrum je prvním zařízením tohoto typu v celé ČR.

„Hlavní ideou je podpora nových softwarových firem a softwarového vývoje. Pro zájemce je připravena nejen celá řada aktivit z oblasti vzdělávání a poradenství, přístup k informacím na světové úrovni, ale i špičkové softwarové vybavení pro testování a vývoj nejnovějších technologií. Toho mohou využít jak firmy v rámci inkubátoru, tak i další firmy, které o tuto podporu projeví zájem a které zároveň mají inovativní podnikatelský záměr,“ uvedl na zahájení zástupce Microsoftu pro Evropu, Střední východ a Afriku Zdeněk Jiříček.

Prvním klientem brněnského Microsoft inovačního centra se stala firma webProgress, kterou založili studenti VUT v Brně. Ti v roce 2006 uspěli se svým projektem inteligentní slepecké hole ve světové soutěži Imagine Cup pořádané Microsoftem.

Petr Kaleta, Aleš Šturala, Martin Bambas a Daniel Široký vymysleli způsob, který pomůže nevidomým při orientaci zejména ve veřejných budovách, ale jeho využití je možné i ve venkovních prostorách. Základem systému je inteligentní slepecká hůl, do jejíž špičky je instalováno čtecí zařízení. Navigační trasy jsou osázeny pasivními čipy RFID, v nichž čtečka při pohybu holí vybudí proud.

Čip vyšle své unikátní identifikační číslo, které se zařízením bluetooth přenese do kapesního počítače nevidomého. Obyčejné čipy se ve sluchátkách projeví jen pípnutím, které nevidomému potvrdí, že se drží správné trasy. Na křížení linií upozorní v dostatečném předstihu pípnutím jiné frekvence speciální čip. Do paměti kapesního počítače lze uložit mapy všech již vybudovaných tras. Systém studentů počítá i s tím, že po přijetí identifikačního čísla informačního čipu počítač vyšle do sluchátek hlasovou zprávu o tom, kam trasa vede. Zpráva bude samozřejmě modifikována vzhledem k tomu, z jakého směru nevidomý na křižovatku tras přišel.

Zatímco na veřejných prostranstvích existuje pro nevidomé možnost využívat metodu GPS (i když ta pro ně není dostatečně přesná), v uzavřených prostorách zatím nic podobného není. Studenti proto vidí velké možnosti pro využití svého nápadu zvláště pro navigaci v budovách – nemocnicích, úřadech, na nádražích a letištích nebo v metru.

„Hardware máme prakticky hotový. Softwarové vybavení je dokončené ze 60 procent. Právě jeho dotažení nám umožní nejnovější technologie Microsoft, které budeme mít v jeho brněnském centru k dispozici. Ještě v letošním roce bychom chtěli mít funkční prototyp a odzkoušet ho na zkušebních navigačních trasách ve dvou nemocnicích – ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích, které o realizaci našeho nápadu projevily zájem. Příští rok by tak již nevidomí mohli naší ,chytrou‘ hůl běžně využívat,“ řekl jednatel společnosti webProgress Vlastimil Sapák pro ITBIZ.cz.

Exit mobile version