Microsoft zastavuje projekt Kin a zcela tak opouští oblast výroby smartphonů

Jen pár měsíců po představení vlastních smartphonů Kin, zaměřených především na silné napojení na sociální sítě, Microsoft oznámil své úplné stažení z této oblasti.


Microsoft Kin One a Kin Two.

Zdá se, že výroba vlastních mobilních zařízení jednoduše nejde. Po nedávno oznámeném ukončení prací na vývoji vlastního tabletu Courier, se firma stahuje i z oblasti výroby smartphonů. Ty se přitom začaly prodávat před pouhými třemi měsíci. Jedinými přístroji, které se Microsoftu dlouhodobě daří vyrábět a úspěšně prodávat, tak zůstávají herní konzole Xbox a multimediální přehrávač Zune.

Krach projektu Kin tak je dalším bodem ukazujícím na značné problémy v divizi mobilních Zábavy a zařízení, která zahrnuje všechny výše zmíněné produkty. V rámci ní došlo v minulém měsíci také k významné personální změně, když svůj odchod do důchodu oznámil dlouholetý šéf divize. Jeho povinnosti převezme některý z viceprezidentů Microsoftu, který se navíc bude nově zodpovídat přímo Stevu Ballmerovi, CEO společnosti. To naznačuje, že Microsoft má se svou divizí mobilních Zábavy a zařízení do budoucna velké plány. Do její působnosti spadá například vývoj netrpělivě očekávaného mobilního operačního systému Windows Phone.

K ukončení vývoje a výroby vlastních smartphonů vedl Microsoft jen velmi malý zájem o současné modely Kin. Plánem Microsoftu bylo nízkými cenami a atraktivními aplikacemi oslovit především mladé zákazníky. Telefony tak obsahovaly přímé napojení na sociální sítě Facebook a Twitter, stejně jako multimediální přehrávač založený na zařízení Zune. Zajímavá byla také myšlenka propojit telefony s cloudovými službami, kdy si zákazníci mohli do cloudu zálohovat všechny své informace. Při ztrátě, nebo zničení zařízení tak byla celá paměť telefonu během pár minut obnovena.

Tím ovšem výčet výhod končí a nastupují negativa. Předně telefony Kin nebyly vybaveny běžnými mobilními operačními systémy z dílen Microsoftu, tedy Windows Mobile 6.5, nebo chystanými Windows Phone, ale speciálním Windows Phone OS. Ten je v podstatě jen velmi omezenou verzí Windows Mobile. Na telefon tak nebylo například možné instalovat žádné další aplikace, nebo provádět rozsáhlé úpravy nastavení.

Mnozí analytici tak dnes považují celý projekt Kin za větší problém, než přínos. „Už je to, že Kin vůbec vydali, byla velká chyba. Nejlépe by Microsoft udělal, kdyby celý projekt hezky potichu ukončili,“ vyjádřil se k problematice analytik Matt Rosoff. Podle svých vlastních slov bude Microsoft i nadále podporovat prodej současných modelů Kin, který pravděpodobně ukončí v průběhu příštího roku. Další zařízení v současnosti neplánuje. Celé oddělení zabývající se telefony Kin bude převedeno na vývoj operačního systému Windows Phone.

Byla by ovšem chyba brát současné stažení Microsoftu z oblasti výroby smartphonů jako navždy hotovou věc. Firma disponuje množstvím prostředků jak finančních, tak i technologických a k výrobě vlastních zařízení tak může dospět i jinou cestou. Jednou z možností je spolupráce s některým nezávislým výrobce, jako je například tchajwanský výrobce HTC, který by telefony pod značkou Microsoftu vyráběl. Druhou možností je akvizice některého méně známého výrobce s dostatečným technologickým know-how a zázemím. Pro firmu je v současnosti bezesporu prioritou softwarová strana zařízení, tedy již zmíněný systém Windows Phone, pokud se ji ovšem v této oblasti podaří uspět, lze se domnívat, že se mezi výrobce smartphonů opět pokusí proniknout.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version