Microsoft souhlasil s rozhodnutím Evropské komise

Evropská komise informovala o tom, že softwarová společnost Microsoft ukončila svůj boj proti evropským regulátorům. Ve svém prohlášení totiž americký softwarový gigant oznámil, že se plně podřídí antimonopolnímu rozhodnutí Evropské komise z roku 2004 a nebude se odvolávat proti konečnému rozhodnutí Evropského soudu první instance, který ve svém verdiktu potvrdil původní rozsudek o potrestání Microsoft.

Softwarová společnost tedy souhlasí se zaplacením rekordní pokuty v hodnotě 497 milionů euro a se změnou praktik a postupů při svém obchodování. V prvním bodě redmondská společnost potvrdila, že zpřístupní konkurenčním softwarovým společnostem důležité údaje k tomu, aby jejich programy dokázaly pracovat s operačním systémem Windows.

Druhým příslibem Microsoft potvrdil, že sníží ceny licenčních poplatků za poskytnutí technických informací. Licenční poplatky by nyní měly jednotně stát 10 000 euro. Ve třetím případě se Microsoft vyslovil tak, že poplatky za poskytování licencí ve světě, které zahrnují i patenty, budou sníženy z 5,95 % až na 0,4 %. To je až o 7 % méně oproti původně navrhovaným poplatkům.

Microsoft potvrdil, že garantuje dodržení těchto vyslovených bodů. Kdyby tomu tak nebylo, je možné žádat o vynucení dodržování dohody u Nejvyššího soudu v Londýně. Akceptování antimonopolního rozhodnutí ze strany Microsoft komentovala Neelie Kroes, komisařka pro ochranu hospodářské soutěže. Řekla, že je politováníhodné, že Microsoft se podřídil rozhodnutí komise až po dlouhé časové prodlevě, dvou soudních usneseních a denní pokutě.

Jisté je, že se tento případ společnosti Microsoft projeví v budoucí podobě softwarového trhu a v posuzování dodržování regulí hospodářské soutěže jiných subjektů na trhu. Případ Microsoft se pravděpodobně stane precedentem. To potvrdila i Neelie Kroes, podle které jsou už nyní patrné důsledky změn, a v dalších letech to bude pokračovat. Řekla také, že tento případ bude mít hluboký dopad na softwarový průmysl.

Komisařka ještě dodala, že již pominuly důvody dále Microsoft penalizovat, i když od roku 2006 do současnosti se společnost nechtěla podrobit verdiktu Evropské komise. Evropská komise v roce 2004 rozhodla o udělení pokuty pro Microsoft v hodnotě 497 milionů euro za porušování hospodářské soutěže. Před několika týdny přezkoumal evropský soud odvolání Microsoft proti tomuto rozhodnutí a rekordní pokutu potvrdil.

Microsoft má také výrazné problémy na severoamerickém trhu. Monopol softwarového výrobce vadí konkurenčním firmám. Proto se obrátily na soud, který v roce 2002 stanovil dohled nad obchodními praktikami Microsoftu. Dohled má však skončit v letošním listopadu. Protestující státy tvrdí, že doba od listopadu roku 2002 do současnosti není dostatečně dlouhá na zjištění, zda operační systém Windows Vista nebude opět znevýhodňovat ostatní konkurenty na trhu.

Protesty vznášel především stát Kalifornie, ovšem před několika dny se přidali zástupci dalších čtyř severoamerických států. Jedná se o New York, Maryland, Louisianu a Floridu. S DoC tak jde nyní o šest protestujících států, které se dožadují prodloužení dozoru nad Microsoftem až do roku 2012.

Zdroj: Antitrust: Commission ensures compliance with 2004 Decision against Microsoft

Souvisejici

IT byznys speciál: soud Microsoft versus Evropská komise
Microsoft: rozhodnutí Evropského soudu prozkoumáme
Evropský soud potvrdil rekordní pokutu pro Microsoft

Exit mobile version