Microsoft: Podniky by od Windows 7 neměly očekávat zázraky

Společnost Microsoft minulý týden zveřejnila několik rad, které by podnikům měly usnadnit rozhodování, zda přejít na Windows Vista nebo přímo Windows 7. Zároveň přitom zdůraznila, že mezi oběma variantami nelze očekávat výraznější rozdíly. Samotná Windows 7 totiž přechod ze starších verzí systému příliš neusnadní, protože jsou postavena na stejném kódovém základu jako Visty a nabízejí i stejné možnosti kompatibility pro firemní aplikace.


Windows 7 v akci

„Přechod z XP na Windows 7 nebude žádnou zázračnou kulkou,“ napsala v příspěvku na blogu vývojového týmu Gavriella Schusterová, produktová manažerka Windows. Podle ní si podnikoví zákazníci čekáním na Windows 7 svou práci při přechodu z XP nebo starší verze systému nijak zvlášť neusnadní. Mnohem jednodušší to budou mít ti, kteří již dříve přešli na Windows Vista. Jejich programový základ je totiž v podstatě stejný, jako u připravované nejnovější verze Windows 7.

Windows XP s rostoucí mobilitou ztrácí dech

Celá řada společností se i po uvolnění Windows Vista z mnoha důvodů rozhodla zůstat u verze XP a v podstatě tak Microsoft donutily prodloužit její setrvání na trhu. Přesto se s blížícím datem vydání Windows 7 blíží i konec éry tohoto systému a přechod na novou verzi bude nevyhnutelný. Potvrzuje to i samotný Microsoft, podle něhož disponují Visty i Windows 7 celou řadou vylepšení v oblasti správy i zabezpečení. „XPéčka“ byla navíc vydána v době, kdy se ještě nepočítalo s prudkým nárůstem počtu přenosných počítačů ve firmách, a možnosti jejich spravování jsou tak značně omezeny.

Je zajímavé, že Microsoft podnikům neříká, zda mají zvolit Windows 7 nebo Visty. Volba by se podle Gavrielly Schusterové měla odvíjet vždy od situace v dané společnosti. „Zákazníci by měli vyhodnotit, která z obou verzí bude vhodnější pro jejich pro jejich aplikace i hardware.“ Výjimku pak tvoří firmy, které stále využívají zastaralá Windows 2000. Jejich rozšířená podpora totiž končí v dubnu 2010 a kompletní upgrade na novou verzi systému podle Microsoftu trvá 12 a 18 měsíců. V tomto případě tedy není možné čekat na vydání Windows 7 a je potřeba přejít na Visty. Podniky, které jsou momentálně v pokročilé fázi přechodu na Windows Vista SP 1, by v něm měly pokračovat. Jako lepší alternativa se však jeví SP2, který by se měl objevit v dubnu tohoto roku.

Visty významně usnadní přechod na Windows 7

Část firem přesto stále vyčkává a upgrade plánuje až po vydání Windows 7. V takovém případě se však mohou dostat do situace, kdy firemní aplikace přestanou být pro XP podporovány a jejich verze pro Windows 7 ještě nebudou k dispozici. Aby k tomuto problému nedošlo, je potřeba si s předstihem u výrobců softwaru zjistit, jak to do budoucna s podporou svých produktů zamýšlí a kdy budou k dispozici funkční verze pro Windows 7. „Ujistěte se také, že jste zvážili veškerá rizika související s přeskočením Windows Vista. Je důležité si uvědomit, že Visty budoucí přechod na Windows 7 výrazně zjednoduší,“ dodává Schusterová.

Připravovaná Windows 7 jsou v podstatě druhým vydáním současných Windows Vista, což sice přinese celou řadu vylepšení, zároveň však zůstane z velké části zachována kompatibilita aplikací. Situace, kdy má Microsoft na trhu současně dva systémy postavené prakticky na stejném kódu, přitom nenastane poprvé. Před podobným problémem zákazníci stáli také v době, kdy byly na trhu k dispozici jak Windows 2000, tak XP, a oni řešili upgrade z Windows 98.

Podniky, které chtějí i nadále využívat Windows XP, která se na trhu objevila před více než sedmi lety, musí bezpodmínečně počítat s ukončením jejich podpory. To Microsoft stanovil na duben 2014. Vydání Windows 7 se očekává na konci letošního roku nebo začátkem roku 2010.

Přečtěte si také

Windows 7 získaly podporu výrobců netbooků
Microsoft: Další zkušební verzí systému Windows 7 bude RC

Exit mobile version