Microsoft rozšiřuje nabídku softwaru pro neziskovky, poškozuje open source?

Společnost Microsoft oznámila další rozšíření svých dárcovských programů CyberGrants a TechSoup na podporu neziskových organizací formou darování software. Neziskovky nyní mohou po dobu dvou let čerpat až 50 licencí z deseti vybraných skupin software Microsoftu, rozšířena byla i základna žadatelů.

Rozdíl oproti minulosti je ten, že dříve bylo možné čerpat pouze licence z maximálně šesti skupin software. V rámci programu je dostupná plná licence většiny software společnosti, od populárních Office až po SQL server. Výjimku ze software až dosud tvořily klientské stanice s posledními dvěma verzemi Windows, ty byly dostupné pouze ve formě upgrade z legálně držených (a tudíž zakoupených) Windows XP.

Poskytnutí licencí má jeden drobný háček, kdo by čekal, že za něj jeho nezisková organizace nezaplatí ani korunu, bude trochu zklamaný. Organizace si totiž hradí administrativní poplatek, který kryje administrativní náklady programu, ten se pohybuje 4 % – 5 % z ceny programu.

V rámci těchto programů již bylo obdarováno celkem 146 českých neziskových organizací softwarem v tržní hodnotě více než 60 milionů Kč. Grantový program CyberGrants běží od roku 1998, program TechSoup Česká republika byl zahájen v prosinci 2010 ve spolupráci s Nadací VIA a Nadací Charty 77.

Rozšířena byla i základna žadatelů. Nově se teď mohou o softwarové granty hlásit další tři kategorie neziskových organizací: výzkumné medicínské organizace, soukromé nadace a organizace zaměřené na rekreaci a amatérské sportování. V rámci dárcovských programů začal Microsoft také bezplatně nabízet speciální legalizační licenci systému Windows, Get Genuine Kit. Ta organizacím, které si nejsou jisté legálností svého operačního systému, umožní snadno systém zlegalizovat. Čtvrtou novinkou je možnost žádat o softwarový dar v rámci programu TechSoup kdykoliv. Odpadá tak dříve platné omezení, kdy nezisková organizace mohla o softwarový dar žádat pouze jednou ročně.

„Rostoucí zájem neziskových organizací o tento druh podpory nás motivoval k dalšímu zjednodušení a nabídce nových možností spolupráce. Věříme, že tento krok napomůže zvýšení konkurenceschopnosti českých neziskových organizací ale i snížení podílu nelegálního softwaru na českém trhu,“ prohlásila Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

V České republice je program TechSoup poměrně úspěšný, od jeho spuštění v prosinci 2010 do konce letošního června je v databázi registrováno již celkem 293 neziskových organizací (234 z nich splňuje kritéria oprávněnosti společnosti Microsoft) a bylo vyřízeno celkem 131 objednávek, díky nimž do neziskových organizací putovalo již více než1 800 softwarových licencí v celkové hodnotě více než 16 milionů korun.

A na závěr odpověď na to, jak to souvisí s open source. Právě nezisková sféra tvořila vždy jeden z pilířů pracovního uplatnění open source software. Jsme nyní svědky snahy o nenápadné podmanění si dalšího softwarového trhu? Na to si musíte odpovědět sami.

Exit mobile version