Microsoft v Číně porušil zákon o ochraně vlastnictví, rozhodl soud

Soud

Společnost Microsoft, americký softwarový výrobce, porušila v Číně vlastnická práva tamní společností, protože neoprávněně užívala její fonty v několika verzích operačního systému Windows. V pondělí o tom rozhodl soud a nařídil stažení několika verzí systému z čínského trhu. Informovala o tom agentura Reuters.


Sídlo Microsoftu v Redmondu ve státě Washington

Pekingský soud tento týden rozhodl, že Microsoft neoprávněně využíval fonty (písma) vyvinuté čínskou technologickou společností Zhongyi Electronic, která se vývojem fontů pro čínské znaky zabývá. Microsoft měl porušit licenční ujednání tím, že fonty použil také ve Windows 98, 2000, XP a 2003 Server.

Podle zástupců společnosti Zhongyi na to však americký softwarový výrobce neměl právo, protože dohoda limitovala toto využití pouze na Windows 95. Společnost proto v dubnu 2007 podala žalobu a soud nyní rozhodl v její prospěch. Zároveň nařídil stáhnout z čínského trhu všechny verze Windows, kterých se porušení patentů vlastnických práv týká.

„Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví. Využíváme je pouze v případě, kdy na to máme legitimní právo,“ uvedla v prohlášení společnost Microsoft. Jakékoliv obvinění tedy odmítá, s tím, že se právo na použití daných čínských fontů na další verze Windows vztahuje. Zástupci společnosti uvedli, že plánují podat odvolání.

Výhledy pro lepší právní ochranu

„Vítězství v tomto sporu proti známé mezinárodní společnosti jako je Microsoft naznačuje, že ačkoliv je Čína stále rozvojovou zemí, tak podniká významné kroky k ochraně práv duševního vlastnictví,“ uvedla pro agenturu Reuters Ling Xin Yu, právní zástupkyně společnosti Zhongyi. Podle ní společnost nyní zkoumá rozhodnutí soudu a je možné, že bude po Microsoftu požadovat náhradu škod.

Rozhodnutí soudu přichází paradoxně v průběhu oficiální návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně a v době, kdy jsou vztahy obou zemí velmi napjaté. Samotné Spojené státy i Evropská unie dlouhodobě tlačí na čínské vládní představitele, aby důsledněji dohlíželi na dodržování vlastnických práv.

Čína patří mezi země s nejvyšší mírou softwarového pirátství na světě. Podle analytické společnosti IDC tam bylo v loňském roce zhruba 80 procent softwaru využíváno nelegálně. I z toho důvodu se neočekává, že by zákaz prodejů Windows nějak výrazně ovlivnil hospodaření společnosti Microsoft. V Číně totiž generuje pouhý zlomek svých tržeb a rozhodnutí se navíc netýká nejnovějšího systému Windows 7.

V srpnu tohoto roku čínské úřady odloudily čtyři osoby za šíření pirátské verze operačního systému Windows XP, což je médii považováno za největší tamní případ softwarového pirátství.

Přečtěte si také

Evropská komise vznesla námitky k akvizici Oracle-Sun
Intel čelí v USA další žalobě pro porušování antimonopolních zákonů
IBM čelí vyšetřování amerických úřadů

Exit mobile version