Microsoft: tablety, telefony a cloud – to je, oč tu běží

Microsoft

Americká společnost Microsoft má před sebou měsíce opravdu perné práce. Úspěch systému Windows 7 je sice jedna věc, v dalších atraktivních oblastech, jako jsou mobilní telefony či tablety, však Microsoft zatím ztrácí. Šéf společnosti Steve Ballmer proto ve svém projevu v rámci konference Worldwide Partner Conference partnery ujistil, že práce na klíčových produktech jsou v plném proudu. Zdůraznil také, že budoucnost korporátního IT leží v cloudových technologiích. Dokáže si však Microsoft po fiasku s telefony Kin napravit reputaci? Připravovaný systém Windows Phone 7 tomu zatím příliš nenasvědčuje.


Odrazíme se od země a poletíme vstříc úspěchu

„Pokud se nechcete přesunout do cloudu, nejsme těmi, které hledáte. Jestli však chcete tento krok udělat a nechat se unášet na jedné z nejfantastičtějších vln zájmu a investic, které kdy oblast korporátního IT učinila, je Microsoft tím nejlepším, na koho si můžete vsadit,“ naléhal v závěru svého pondělního projevu v rámci konference Worldwide Partner Conference 2010 (WPC) Steve Ballmer, výkonný ředitel společnosti. Každoročně pořádaná konference pro partnery Microsoftu probíhá v těchto dnech ve Washingtonu. Letos se na ni sešlo více než 9500 partnerů, vůbec nejvíce v historii.

Svou téměř čtyřicet minut trvající úvodní řeč Ballmer pronesl ve velké a zcela naplněné sportovní aréně a problematice cloud computingu věnoval opravdu značnou jeho část. Několikrát zdůraznil, že vše se točí kolem „cloudu“ a budoucnost Microsoftu spočívá právě v této oblasti. Prakticky to znamená především vývoj webových verzí klíčových softwarových aplikací v rámci balíku Office a další rozšiřování využitelnosti a efektivity již existujících cloudových produktů, například služby Azure. Vývojáři Microsoftu by podle Ballmera měli těžit hlavně ze zkušeností získaných prací na cloud službách jako vyhledávač Bing či Windows Live.

Trvající nedůvěra firem v „cloud“

Společnosti mající zájem využívat výhod cloud computingu, jsou však zatím spíše zdrženlivé, protože mají obavy z bezpečnostních rizik vyplývajících z toho, že své citlivé informace uloží na vzdálené servery třetích stran. Aby si zákazníci mohli nejprve vyzkoušet principy fungování cloudu a pokud možno nabýt důvěry, představil Microsoft v rámci konference Windows Azure Platform Appliance. Díky této platformě si může firma implementovat Azure v rámci svých vlastních datacenter. Microsoft zmínil společnosti Dell, HP, Fujitsu a eBay, které již zkusili Appliance jako první zkušebně zavést a úspěšně. Další zájemce si budou muset na oficiální dostupnost ještě několik měsíců počkat.

Podle Steva Ballmera bude další rozšiřování a úspěch cloud služeb z velké části záviset na nových typech chytrých zařízení, která musí zcela splňovat požadavky pracovníků, přistupujících v cloudu k firemním datům. „Cloud chce chytrá zařízení. Svět zítřka je svět chytrých zařízení propojených s chytrým cloudem,“ řekl v projevu Ballmer. Zdůraznil především počítače typu tablet, v současné době významně rostoucí segment trhu.


Cloud computing je fenoménem dneška

Nové tablety s Windows 7 na cestě

Podle něj by se možná už v tomto roce mohlo na trhu objevit několik nových modelů, na kterých poběží systém Windows 7. Dodávat by je měli zavedení výrobci jako Dell, Samsung či Toshiba a v nabídce by měly být různé varianty, které se budou lišit velikostí, provedením i cenou. Překážkou se samozřejmě mohou stát hlavně aplikace, které mohou mít se specifickým dotykovým ovládáním problém. O tom, že Windows 7 zatím nejsou pro tento typ zařízení úplně připravena, svědčí zastavení vývoje HP Slate s tímto systémem, které před časem oznámila společnost HP.

Selhání společnosti připustil i sám Ballmer. Ve svém projevu zmínil, že Microsoft byl ze strany svých obchodních partnerů několikrát dotazován, zda bude podobná zařízení také nabízet. V zápětí všechny přítomné ujistil, že vývoj alternativ je již v plném proudu. „Jednou z nejdůležitějších věcí, kterých chceme tento rok v oblasti chytrých zařízení dosáhnout, je opravdu pokročit s tablety založených na Windows 7,“ řekl Ballmer s tím, že výhodou těchto zařízení bude jejich široká využitelnost ve firemním a podnikovém prostředí.

Microsoft zatím spíše tápe

V případě Microsoftu se bohužel o úspěchu nedá hovořit ani při pohledu do minulosti. Zařízení typu tablet se systémem Windows nabízela společnost už v roce 2002, ovšem bez výraznějšího úspěchu. Konkurenční Apple naproti tomu za prvních 80 dní od uvedení na trh dokázal prodat již na 3 miliony iPadů.

Soupeření se společností Apple přitom není vůbec jednoduché. Naposled se o to Microsoft významněji pokusil v květnu s telefony Kin. Zájem byl však výrazně pod očekáváním, a protože nepomohlo ani snížení jejich cen na třetinu, byl další vývoj ukončen a v současné době se již pouze doprodávají původní zásoby. Stalo se tak po pouhých šest týdnů od uvedení na trh a pro Microsoft to představuje jedno z největších fiasek posledních let.


Telefony Kin nezaujaly. Podaří se reparát s WP77?

V pozadí takto výrazného neúspěchu stojí zejména dva důvody. Přestože byly oba telefony cíleny z velké části na mladou generaci, byla jejich cena velmi nadsazena. Druhým, a v tomto případě ještě závažnějším důvodem, byl akutní nedostatek aplikací třetích stran. Právě tyto aplikace jsou pro úspěch podobného zařízení klíčové. Nedostatek aplikací nepřitáhne uživatele, a pokud nejsou uživatelé, nemají vývojáři důvod pro dané zařízení vůbec aplikace vyvíjet. Zdánlivě zamotaný kruh, ze kterého není východiska.

WP7 a jeho vyhlídky

Microsoft si ovšem svým jednáním situaci ještě více ztěžuje. V současné době vyvíjený mobilní systém Windows Phone 7 (WP7) totiž nebude zpětně kompatibilní se staršími verzemi systému Windows Mobile. Tato zpráva pochopitelně vyvolala vlnu nevole, protože stávající uživatelé, kteří mají zakoupené aplikace pro své starší telefony, nebudou moci na WP7 přejít, aniž by o své aplikace přišli.

Systém WP7 byl poprvé představen v únoru na konferenci Mobile World Congress. Tento týden byla uvolněně beta verze vývojového nástroje, který mohou výrobci a programátoři začít využívat k přípravě aplikací pro tento systém. Otázkou zůstává, zda bude několik měsíců do vydání finální verze WP7 stačit. Pokud totiž Microsoft v rámci svých telefonů nenabídne alespoň dostatečný počet „killer“ aplikací, bude jeho startovní pozice vůči již zavedené konkurenci velmi ztížená. Jen pro porovnání, pro telefony Apple v současné době existuje více než 225 tisíc aplikací. Google Android jich v dubnu nabízel 40 tisíc, přičemž jejich počet každý měsíc nejméně o desetinu roste.

Jednoduchá sumarizace tak zatím pro Microsoft nevyznívá příliš optimisticky: nová platforma s nulovým podílem a ke všemu nazlobení stávající zákazníci starších Windows Mobile. Po několika přešlapech nyní nelze vyloučit také počáteční nedůvěru případných zájemců v „trvanlivost“ celého projektu. Ballmer však úspěchu věří a první ukázkové telefony chce představit už příští týden. Zřejmě má nějaké eso v rukávu.

Přečtěte si také

Windows Phone 7 má vrátit Microsoft na výsluní v oblasti smartphonů
Microsoft zastavuje projekt Kin a zcela tak opouští oblast výroby smartphonů
Cloud computing v praxi: jak mohou tablety pomoci rozšíření cloud computingu
Kompatibilita – co a jak změnit při vývoji aplikací pro Windows 7

Exit mobile version