Microsoft v Česku uvedl pohybový ovladač Kinect, již je cracknutý

Zařízení umožňující ovládání her a práci s dalším obsahem pomocí gest, pohybů a hlasových příkazů představuje snahu Microsoftu opět proniknout do lukrativního herního odvětví.


Konzole Xbox a zařízení Microsoft Kinect.

Společnost Microsoft v České republice v průběhu včerejška oficiálně uvedla do prodeje mnohými netrpělivé očekávaný pohybový ovladač Kinect. Jeho celoevropská, a tedy i tuzemská premiéra tak přichází pouhý týden po uvedení zařízení na pro Microsoft domácím americkém trhu. Kinect lze v České republice zakoupit jak v setu s herní konzolí Xbox, tak i zcela samostatně. V prvním případě se ceny pohybují zhruba od 7 tisíc Kč výš (samotný Xbox začíná na 4 500 Kč), samostatně pak lze Kinect pořídit za zhruba 3 500 Kč.

Kinect je založen na využití dvojice kamer, mikrofonu a infračerveného snímače, pomocí kterých je schopen rozpoznat postavu stojící před televizí, stejně jako její pohyby. Pomocí nich lze následně ovládat přehrávané filmy, hudbu či hry. Právě poslední zmíněná kategorie je oblastí, ve které se Kinect uplatní nejvíce, neboť možnosti využití pohybů především v případě her velmi široké. Jediným omezením jsou v případě pohybového ovladače Kinect požadavky na prostor – pro správné fungování zařízení by uživatel měl stát zhruba tři metry od televize, což je pravděpodobně víc prostoru, než jakým mnoho českých domácností disponuje.

Změnu, kterou do oblasti herního průmyslu Kinect přináší, lze přirovnat k představení gyroskopického ovládání konzole Wii japonského výrobce Nindendo v roce 2006. Gyroskopy našly poté své uplatnění i v dalších zařízeních, jako jsou například některé smartphony, kde slouží širokému spektru účelů. Od Kinectu se ale očekává, že podnítí vývoj zcela nových počítačových her založených právě na vysoké míře interakce uživatelů pomocí snímání jejich pohybů. Vývoj vlastního ovládacího zařízení založeného na snímání pohybů oznámil také japonský elektrotechnický gigant Sony, výrobce herní konzole PlayStation. Očekává se, že tento trend přiláká do odvětví i další firmy.

Zajímavostí je, že už týden po jeho oficiálním uvedení se skupině hackerů podařilo obejít zabezpečení Kinectu a pozměnit kód, na základě kterého zařízení pracuje. Díky tomu je Kinect možné používat i bez herní konzole Xbox. Více informací lze získat například zde. Nutno poznamenat, že jakékoliv podobné úpravy jsou jednoznačným porušením záručních podmínek a jejich zkoušení tak nedoporučujeme.

Exit mobile version