Microsoft opět žaluje Motorolu, tentokrát kvůli Xboxu

Důvodem pro další žalobu se tentokrát staly údajně příliš vysoké licenční poplatky vybraných patentovaných technologií Motoroly.

Jen zhruba pouhý měsíc po zažalování Motoroly z údajného porušení jeho patentů společnost Microsoft dále eskaluje tento soudní spor. Důvodem pro novou žalobu jsou licenční podmínky vybraných síťových technologií spojených s bezdrátovým připojením WiFi, které jsou součástí duševního vlastnictví Motoroly, a které Microsoft využívá ve svých herních konzolích Xbox. Částka, kterou Motorola za udělení licence poskytuje je, podle slov mluvčí společnosti Microsoft, „přehnaná a nesmyslná“. Zástupci společnosti Motorola se k žalobě zatím nijak nevyjádřili.

Připomeňme si, že Microsoft Motorolu obviňuje z porušení zhruba desítky jeho patentů spojených s operačním systémem Windows Mobile. Jejich zneužití se Motorola měla dopustit při své účasti na vývoji OS Android v rámci Open Handset Alliance. Předmětem žaloby jsou konkrétně funkce, jako signalizace ztráty připojení k síti, upozornění na blížící se jednání a úkoly a synchronizace emailů s poštovním serverem. Ty měla Motorola prakticky okopírovat z operačního systému Windows Mobile a prosadit jejich implementaci do OS Android. Zástupci společnosti Motorola se ke sporu odmítli vyjádřit, prohlásili jen, že „firma bude tvrdě bránit veškeré své intelektuální vlastnictví“.

Soudní spor tak ilustruje stále se horšící vztah mezi oběma firmami, ještě před pár lety ale bylo vše jinak. Motorola patřila mezi nejvýznamnější partnery Microsoftu v oblasti „chytrých“ mobilních telefonů, tedy smartphonů. Se vstupem operačního systému Android, za jehož vývojem stojí organizace Open Handset Alliance (OHA) vedená technologickým gigantem Google, ale výrobce změnil strategii a od Windows Mobile se začal pomalu odklánět. Následovalo členství v organizaci OHA aktivní účast na vývoji nových verzí OS Android.

Patentové soudní spory jsou v posledních letech stále oblíbenějším způsobem řešení problematických vztahů mezi společnostmi. Důvod pro to je prostý – případná výhra v takovém sporu může žalobci přinést milionové jednorázové odškodnění, či pravidelné roční poplatky za využívání jejích patentů. Problémem je ale komplikovaný proces dokazování případného porušení chráněných technologií – jednotlivé patenty jsou často formulovány velmi obecně a je tak nesmírně komplikované oprávněně rozhodnout, zdali například velmi podobná technologie znamená porušení ochrany, nebo nikoliv. I proto se patentové spory často táhnou až několik let, či končí mimosoudní dohodou obou zúčastněných stran.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version