Mobilní data překonávají hlas, hrozí zhroucení sítí?

BtS - T-Mobile

Éra mobilních telefonů nejspíše končí. Stále budeme používat táž zařízení, ale nyní by bylo vhodnější je nazývat mobilními počítači. Množství přenesených dat v mobilních sítích totiž poprvé překonal přenosy vygenerované při přenosu hlasu. S sebou to však nese i mnohá rizika.


iPhone 3G

Vyplývá to ze studie, kterou společnost Ericsson zveřejnil na Ericsson konferenci CTIA. Podle ní bylo na konci loňského roku přeneseno 140 000 terabajtů každý měsíc a toto číslo neustále roste.

Poněkud znepokojivé na této informaci je ten fakt, že tak obrovský provoz se podařil vygenerovat pouze 400 miliónům uživatelů smartphonů, zatímco počet uživatelů hlasových sítí se odhaduje na 4,6 miliardy. Prudký rozvoj dovedností mobilních telefonů a jejich čím dál tím větší závislost na internetovém připojení tak děsí nejednoho odborníka? Co se stane, až bude mít většina nebo dokonce všichni smartphone? Budou tomuto náporu sítě stačit, anebo budou pro udržení jejich provozuschopnosti potřeba obrovské investice?

Problémy potvrzuje i vystoupení Irwina Marka Jacobse, spoluzakladatele společnosti Qualcom na stejné konferenci. „Tlak na optimalizaci přenosového spektra skutečně existuje,“ potvrdil, „a zaměstnanci v našich laboratořích dělají vše pro to, aby dosáhli co nejvyšší efektivity. Toho ale nelze dosáhnout bez používání nejrůznějších triků,“ varuje.

Přitom ještě před dvěma roky, kdy se rozbíhal prodej iPhone, operátoři sebevědomě tvrdili, že jsou na takový příval připraveni. Takovéto přístroje totiž vygenerují stejný objem přenášených dat, který odpovídá 30 delším hovorům, karta v notebooku se pak rovná rovnou 450 telefonátům.

Právě iPhone byl v tomto ohledu přelomový telefon, který na problém nepřímo upozornil. Americké operátor AT&T si postěžoval na majitele iPhonu, jehož je exkluzivním prodejcem, že přenášejí data moc často a moc zbytečně, což nadměrně zatěžuje jeho kapacity. Podle statistik přenesou majitelé „jablečných telefonů“ pětkrát až sedmkrát více dat než majitelé jiných telefonů a dokonce dvakrát více než majitelé jiných smartphonů. V této souvislosti se dokonce mluvilo o osvětové kampani, která by měla uživatelům vysvětlit důležitost zodpovědného přístupu k využívání přenosových kapacit…

Rezervy v přenosu dat přiznává na svém blogu i další telekomunikační odbornice Peggy Anne Salz. Rozvoj smartphonů ve spojení s šířením software a obsahu podle modelu iTunes klade na operátory nové nároky. Už nepůjde jen o to doručit zákazníkům data dostatečnou rychlostí, ale i inteligentně naplánovat síť podle demografických měřítek. V první fázi by se to dalo využít k přesně cílené mobilní reklamě, další aplikace založené na kombinaci sociálních sítí a přesného určení polohy na sebe určitě nenechají dlouho čekat.

Exit mobile version