Motorola a RIM se dohodly na sdílení technologií

Dohoda obou výrobců je tak formální tečkou za více než dvouletým patentovým sporem.

Po dvou a půl letech patentových sporů se oba výrobci byli schopni dohodnout na obnovení smlouvy o sdílení patentů. Přestože finanční aspekty smlouvy nebyly zveřejněny, předpokládá se, že Research In Motion (RIM) zaplatí Motorole jednorázové odškodné a následně také pravidelné licenční poplatky za využité technologie. Na základě toho získá přístup k široké řadě patentů spojených s bezdrátovými technologiemi, zahrnujícími vše od technologie přístupu k WiFi sítím až po 4G standardy. Akcie Motoroly na vývoj zareagovaly růstem o 4%, RIM se naopak propadl o zhruba 0,32%.

„Spor je významný především tím, že signalizuje, že portfolio technologických patentů Motoroly je zajímavější a hodnotnější, než se dosud obecně myslelo“, řekl k uzavření smouvy William Choi, analytik ve společnosti Jefferies. Druhým významným důsledkem je uhrazení odškodného, které se pozitivně promítne na finančních výsledcích firmy. Dlouhodobě ztrátová mobilní divize Motoroly se do černých čísel plánuje vrátit v Q4 2010. Pro RIM je dohoda významná především kvůli opětovnému zajištění moderních technologií, které by si firma jinak musela draze a dlouho vyvíjet sama, případně je získat jinde.

Patentový spor mezi Motorolou a RIM se táhne už od prosince 2007. Oba výrobci se tehdy nebyly schopni dohodnout na prodloužení dohody, která umožňovala vzájemné využívání některých technologií. Motorola, o jejíž patenty šlo i v následném soudním sporu, údajně požadovala významné navýšení licenčních plateb, na což kanadský RIM odmítl přistoupit. Ten také následně reagoval prohlášením, že konec patentové dohody se vztahuje pouze na nově vyvíjené telefony. Jinými slovy, podle představ RIM se všechna zařízení vyvinutá během platnosti patentové dohody s Motorolou, mohla nadále prodávat, bez nutnosti platit jakékoliv poplatky za využívané technologie. Poměrně logicky byla ovšem představa Motoroly zcela odlišná, což nakonec obě společnosti přivedlo až před soud.

Patentové spory mezi technologickými společnostmi z celého světa jsou v posledních letech velmi oblíbené. Důvod pro to je velmi jednoduchý, jsou jím peníze. Patentové spory jsou na první pohled poměrné rychlým a jednoduchým způsobem jak si zajistit jak jednorázový příjem, tak i dlouhodobý přísun v podobě licenčních poplatků. Jak mnozí výrobci zjišťují, patentové spory ovšem nejsou levnou, rychlou ani jednouchou záležitostí. Důvodem je především fakt, že jednotlivé technologické patenty jsou charakterizovány poměrně obecně a je nesmírně těžké rozsoudit, zdali je žalovaná technologie skutečně porušuje, nebo ne. I proto naprostá většina patentových sporů nekončí jednoznačným vítězstvím jedné strany, ale dohodou obou firem, jako tomu je i v případě Motoroly a RIM.

Pomyslným přeborníkem v oblasti patentových sporů je americký výrobce Apple. Ten v současnosti svádí právní válku se svým tchajwanským konkurentem HTC, současně ale čelí žalobám ze strany společností, jako je Cygnus Systems a Nokia. Výrobce ovšem žaluje i známý vynálezce Judah Klausner.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version