Mzdy v IT v roce 2009

V minulých několika letech jsme zažívali poměrně výrazný tlak na růst mezd v odvětví informačních technologií (IT), který byl způsoben vysokou poptávkou po IT odbornících v kombinaci s jejich nedostatkem. Situace na trhu se však především vývojem globální ekonomiky změnila. Jak bude vypadat pracovní trh v oblasti IT v roce 2009? Jak ovlivní platové ohodnocení?


Hynek Rychtář, Recruitment Consultant Kelly Services

Předzvěst už v roce 2008

O současné „krizi“ bylo napsáno již spoustu článků, a tak jsme mohli v mediích pozorovat, jak se v České republice špatné časy přesouvají z automobilového odvětví do ostatních, včetně odvětví IT. Minimálně z pohledu člověka, pracujícího v oblasti náboru, bylo cítit cosi ve vzduchu již od poloviny roku 2008.

Ještě v prvních měsících 2008 lidé v IT branži, a s nimi i personální agentury, zažívali zlaté časy, jaké snad doposud nikdy nezažili. Nejpozději s příchodem léta začínaly být pomalinku rozeznávány změny, které byly pravděpodobně předzvěstí příštích dní. Zejména společnosti zaměřené na SW vývoj na zakázku a „body-shop“ začaly nejdříve pomalu, poté už hodně rychle zvažovat, zda pro člověka, kterého najmou, budou mít od zákazníků, převážně bankovních společností, telekomunikačních operátorů apod. dostatek projektů, na které nasadí (nebo na kterých „zaškolí“) nově najaté zaměstnance. Řada společností se navenek tvářila, že nic neubírá z masivního náboru předcházejících měsíců, kdy si podmínky mohl diktovat téměř každý uchazeč o práci ve firmě a kdy podobně zaměřené společnosti rostly řádově o desítky nových zaměstnanců ročně.

Přitom však každá ze společností pečlivě vybírala a najímala jen skutečné profesionály s více léty praxe nebo lidi, pro které měla zajištěné reálné projekty na více měsíců a neměla k dispozici nikoho interně, kdo zrovna „sedí na lavičce“. Na první pohled se mohlo zdát, že koncoví zákazníci pouze přestávají mít ochotu platit vyšší částky za externě dodávané konzultanty a chtějí si najmout vlastní interní zaměstnance (což je částečně jistě pravda). S příchodem podzimu a zimy začalo být jasné, že zejména banky, jejichž vlastníci krvácejí na zahraničních trzích, budou nuceny hledat úspory nejen za hranicemi, ale také v naší české kotlině. Řada bankovních a finančních domů, ale i někteří telefonní operátoři přestali nejen využívat služeb externích dodavatelů, ale začali škrtit i nábor zaměstnanců do vlastích řad. S tím skončila (minimálně dočasně) zlatá éra řady konzultačních firem a zároveň pravděpodobně i zlatá éra pro rostoucí počet IT specialistů.

První propouštění

Z firem začali „mizet“ první zaměstnanci – objevovali se první propuštění, někteří z nich dokázali pochopit, že situace se mění, jiným to trvalo trochu déle. S rostoucím počtem „dotčených“ už chápe většina, že musí přizpůsobit své požadavky současné situaci. Kdo nepochopil, pozná během měsíce či dvou. Zatímco před rokem kdokoliv, kdo se mihl kolem programování, sehnal práci snad do týdne (respektive práce si sehnala jeho/ji), musí dnes řada lidí svou situaci po měsíci hledání přehodnotit a slevit ze svých (převážně mzdových) požadavků. Podmínky kladené uchazeči o práci typu „pokud budu moci pracovat jen čtyři dny v týdnu, tak se spokojím i s 80 000 měsíčně, hlavně musí být kanceláře na trase metra C, ne dále než na Budějovické“, které jsme často slýchali před rokem, už se začínají zdát jako z jiného světa. A z praxe – hledající člověk, který ve svých 28 letech chtěl ještě v prosinci minulého roku 100 000 korun měsíčně, po dvou měsících už pochopil a zmírnil své požadavky na „padesát“. Neříkám, že kvalitní člověk nesežene dobře, respektive nadprůměrně placenou práci. Společnosti stále hledají experty s praxí, jen už si vybírají (a mohou vybírat). A expertem zkrátka není každý, kdo zrovna složil státnici na vysoké. SW aplikace už jsou zkrátka jednou vyvinuté a nasazené a stále bude potřeba je rozvíjet i podporovat, jen už každá z firem bude zvažovat, kolik korun ji přinese daná investice a zda se tedy vyplatí. A s tím souvisí i poptávka po IT specialistech.

Nevlastním nárok na pravdu a možná je mé vidění reality zkreslené mojí prací, čeho jsem si však nemohl nevšimnout, je přibývající počet volných lidí na pracovním trhu, kteří se převážně zabývají testováním nových aplikací nebo business analýzou a ubývající počet nabídek v ve stejných oblastech – tedy v testování, analýze a dále např. nabídek v oblasti project managementu, vývoji na platformě .NET a kupodivu i vývoji v Oraclu. Stále se zdá být aktuální nedostatek kvalitních lidí se znalostí Javy a jak jinak než konzultantů SAPu. U lidí je patrná menší ochota měnit zaměstnání – každý se snaží vážit si toho, co je, a řada lidí si zároveň uvědomuje riziko, že zaměstnanci ve zkušební době a zaměstnanci služebně nejmladší jsou jaksi „první na ráně“. Zároveň lidé, kteří zažívají zkušenost „propuštění“ z reorganizačních důvodů, vyjadřují ve velké většině ochotu přijmout práci stejně ohodnocenou, jako byla jejich dosavadní, respektive ohodnocenou i méně.

Platy zůstávají stejné nebo rostou

Tak jak je to tedy s platy v IT (převážně v Praze) na počátku roku 2009? Pokusil jsem se k odpovědi vedle toho, co kolem sebe slyším, dostat přes internet a položit otázku, jak se změnil váš plat oproti roku 2008. Hlasovat i prohlédnout si výsledek můžete na adrese v rámci sítě LinkedIn. Soubor odpovídajících určitě není reprezentován dokonalým vzorkem zaměstnanců v IT, přesto ze 135 lidí 12 odpovědělo, že jejich plat klesl o více než 5 000 Kč a 75 lidí uvedlo, že jejich plat se oproti roku 2008 nezměnil. 44 lidí, tedy plná jedna třetina uvedla, že jejich plat vzrostl. S přihlédnutím ke komentáři přidanému k anketě a tedy k faktu, že v řadě firem přichází případné zvyšování mzdy na pořad dne až v průběhu roku, tak představuje oněch 33 % lidí s růstem platu stále slušné a pro mě až překvapivě pozitivní číslo. Komentáře lidí z IT branže, se kterými se denně potkávám nebo s nimi mluvím, spíše přispívají k mému pocitu, že zlaté časy skončily a že jsme zatím jen na začátku. Uvidíme, zda je tomu skutečně tak, a pokud ano, tak na jak dlouho.

Anketa – Na otázku „Mzdy v IT. Zvýšil se Vám nebo se Vám snížil měsíční plat v roce 2009?“ odpovědělo ve dnech 9. 2. až 23. 2. celkem 135 lidí:

16 % – zvýšil se o více než 5 000 Kč měsíčně
17 % – zvýšil se o méně než 5 000 Kč měsíčně
56 % – zůstal ve stejné výši
0 % – snížil se o méně než 5 000 Kč
9% – snížil se o více než 5 000 Kč

Můžete hlasovat na LinkedIn.

Autor článku pracuje jako IT branch manager a recruitment consultant ve společnosti Kelly Services.

Přidejte si Hynka Rychtáře do své sítě pomocí služby [?]

Exit mobile version