Na ČVUT byl spuštěn ostrý provoz výzkumné laboratoře

Praha, 16. března 2010: Microsoft dnes ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou na ČVUT v Praze oficiálně otevřel laboratoř interoperability. Cílem projektu, jehož pilotní provoz odstartoval loni na podzim Hank Janssen, hlavní vývojový inženýr Open Source Technology Centra společnosti Microsoft, je rozšířit stávající aktivity a otevřít nové možnosti v oblasti systémové spolupráce. Studenti, kteří budou na zakázkách komerčních firem pod odborným dohledem pracovat, zde získají znalosti z praxe a budou tak lépe připraveni na potřeby zaměstnavatelů na současném trhu práce. Laboratoř je také zajímavou příležitostí zejména pro komerční firmy, které mohou přijít se svým projektem a testovat či vyvíjet zde svá řešení.

„Nová laboratoř je svým konceptem zaměřeným na rozvoj systémové spolupráce, ale i propojení akademické semféry s komerčním sektorem, jedinou laboratoří ve střední a východní Evropě a Microsoft tímto krokem dokazuje, že oblast systémové spolupráce je pro něj stále významnějším tématem,“ komentuje jedinečnost projektu Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft.

„Spolupráce v rámci projektu laboratoře interoperability potvrzuje, že Fakulta elektrotechnická na ČVUT v Praze je prestižním vysokoškolským pracovištěm, které se snaží přiblížit výzkum a vzdělávání aktuálním potřebám komerčních firem,“ hodnotí přínosy laboratoře doc. Ing. Boris Šimák, CSc., děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

V rámci pilotního provozu laboratoře, který na ČVUT běžel od podzimu loňského roku, byly pod vedením pedagogů a odborným dohledem konzultantů z komerčních firem dokončeny již čtyři projekty a pátý se rozvíjí:

* projekt Adminer – PHP nástroj na management databází,
* virtualizace Linuxu v technologii Hyper V,
* podpora služeb Windows Live v systému Drupal,
* multimediální aplikace pro webový prohlížeč pro Microsoft Surface,
* řízení vozíku pro postižené osoby pomocí zraku za podpory technologie .NET MicroFramework.

Doposud byly projekty v laboratoři interoperability zadávány pouze ze strany společnosti Microsoft, nyní se však laboratoř otevírá i pro spolupráci s komerčními firmami. Tento benefit kromě studentů ocení i koncoví spotřebitelé v podobě lepší spolupráce různých, často konkurenčních systémů.

Firmy mohou přihlašovat své náměty na projekty na www.interoperabilita.cz, kde najdete více informací o laboratoři interoperability.

O systémové spolupráci

Systémová spolupráce (interoperabilita) představuje spolupráci systémů od různých výrobců, které se často vyskytují v jednom IT prostředí a potřebují navzájem komunikovat. Spolu s vývojem webových služeb se tak stává významnou potřebou obchodu a IT. Microsoft se v této oblasti stále více angažuje a prostřednictví inovací svých produktů, přístupu k technologiím, podpory komunit a technologických standardů se snaží řešit požadavky zákazníků, vývojářů, partnerů i nezávislých softwarových poskytovatelů.

Exit mobile version