Na ČVUT byli vyhlášení vítězové soutěže IBM Student Research Projects

IBM a České vysoké učení technické oznámily výsledky jedenáctého ročníku soutěže „IBM Student Research Projects“ zaměřené na podporu výzkumné práce studentů. V soutěži, jejíž účastníci měli za úkol navrhnout aplikace pro „inteligentní kiosek“, uživatelská rozhraní pro sociální sítě nebo rozhraní pro městské plánování, zvítězil Jakub Hušek. Student posledního ročníku Fakulty elektrotechnické vytvořil displej s vícedotykovým ovládáním a snímáním obrazu.

Letošní vyhlášení vítězů „IBM Student Research Projects“ pořádají IBM a Fakulta elektrotechnická ČVUT v rámci oslav stoletého, respektive šedesátého výročí založení obou organizací. Unikátní projekt propojuje výzkum IBM se studentským prostředím. „Studenti si mohou vyzkoušet spolupráci se špičkovými odborníky z výzkumného a vývojového oddělení IBM už v rámci studii, což je pro ně neocenitelná zkušenost,“ uvedl děkan Fakulty elektrotechnické docent Boris Šimák. Slavnostního předávání se zúčastnil také generální ředitel IBM Česká republika Vladek Šlezingr. „Spolupráce se studenty je pro nás všechny velice zajímavá a obohacující. Jde o oboustranně přínosný proces, kde naši zaměstnanci předávají své odborné zkušenosti a dovednosti a studenti jim pomáhají dívat se na dané oblasti výzkumu pohledem mladé generace,“ uvedl Šlezingr při předávání ocenění.

Na akademickou půdu ČVUT dorazil v den slavnostního vyhlášení také speciální „skills truck“, který v rámci akademického turné „Smarter Planet Comes to You“ navštíví více než dvacet univerzit v západní Evropě a představí koncept IBM „Chytřejší planeta“. Praha byla jedinou zastávkou v rámci regionu střední a východní Evropy. Toto turné si klade za cíl představit studentům i pedagogům problematiku znalostí a dovedností potřebných pro nové desetiletí. Během návštěvy sedmnáctimetrového trucku se studenti a studentky dozvědí zajímavé informace o produktech, službách a strategii IBM, mohou si promluvit s manažery i výzkumníky společnosti, seznámí se s nabídkou stáží i pracovních příležitostí v IBM a zahrát si mohou také vzdělávací hru CityOne.

O soutěži IBM Student Research Projects
Hlavním cílem programu „IBM Student Research Projects“ je naučit studenty řešit komplexní vědecké úlohy, prakticky je realizovat a projektové výsledky také přesvědčivě prezentovat. Vítězné projekty získávají finanční odměnu. Do soutěže, kterou IBM pořádá ve spolupráci s katedrou počítačů a katedrou počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT, se přihlásilo 11 projektů. Od roku 2005, kdy IBM začala na výzkumných projektech s ČVUT spolupracovat, se do programu zapojilo již více než 450 studentů.

Vítězné projekty:

• 1. místo – Jakub Hušek: Displej s vícedotykovým ovládáním a snímáním obrazu
Cílem této práce bylo navrhnout a vyrobit stůl s integrovanou počítačovou projekční plochou. Ta je schopna adekvátně reagovat na doteky uživatelů a navíc umožňuje i fotografování objektůpoložených na dotykové ploše.

• 2. místo – Jiří Hlinka: Rozhraní aplikace pro plánování měst (parkovací místa)
Návrh a testování uživatelského rozhraní aplikace pro mobilní telefony, která uživateli poskytne informace o volných parkovacích místech ve městě.

• 3. místo – Jan Trska: Aplikační úlohy pro akcelerátor Javy na procesoru Cell
Student navrhl, naprogramoval a otestoval sadu výkonnostních testů akcelerátoru Javy pro platformu vícejádrového procesoru IBM Cell. Sada testů zahrnuje řešení úloh z oblasti optimalizace, jako např. tzv. problém obchodního cestujícího.

Zvláštní ceny poroty:

• Petr Švestka: Využití interface agentů
• Petr Stolař: Služba dobré ráno pro dotykový kiosek s „mluvící hlavou“

Zvláštní cena za inovaci:
• Adam Prchlík: Rozhraní aplikace pro plánování měst (internetová síť)

Přehled projektů všech ročníků, včetně výsledků a názorných videí, je dostupný na stránkách . ibm-cvut.felk.cvut.cz/index.html

Zájemci se mohou také připojit do skupiny „IBM Smart University CZ“ na sociální síti Facebook.

Exit mobile version