Na internetu je burza práce pro zdravotně postižené

Ke konci února 2007 se míra registrované nezaměstnanosti v České republice snížila na 7,7% z 9,1% v únoru 2006. Počet nezaměstnaných tedy klesá.
Jinak je tomu bohužel u uchazečů o práci se zdravotním postižením. Při mírném snížení počtu o 3219 se zvýšil jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných ze 14,5% na 15,9%. Nabídka vhodných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a informace o nich nabývají tedy na významu. Na pomoc přichází portál Burza práce nebo Agentura profesního poradenství pro Neslyšící.

Portál Burza práce je novým projektem Konta Bariéry Nadace Charty 77. Nachází se zde databáze pracovních nabídek, které vyžadují zejména znalosti práce s počítači či přímo programování. Nabídek je zatím necelá stovka a je možné si objednat zasílání aktuálních nabídek e-mailem. Projekt nabízí rovněž možnost doškolení potenciálních zaměstnanců na konkrétní pracovní pozici v rámci projektu Univerzita 4G. Jako první vstoupila do tohoto projektu společnost IBM, která slíbila zaměstnat minimálně 20 lidí se zdravotním postižením, kteří úspěšně absolvují rekvalifikaci v rámci Univerzity 4G.

„Projekt vychází ze skutečných potřeb IBM a připravuje vybrané spoluobčany se zdravotním postižením na konkrétní pracovní pozice Computer operátor a Help desk operátor v technologickém centru IBM v Brně,“ říká ředitel lidských zdrojů IBM Česká republika Petr Draxler. „Uchazeči nejprve procházejí důkladným výběrovým řízením pod dohledem psychologa a personalisty, tak abychom zjistili jejich osobnostní předpoklady pro náročnou technickou práci, a dále jsou testováni z jazykových a ICT znalostí. Právě ty jsou po zařazení do rekvalifikačního programu vypilovány pod dohledem odborníků na úroveň, která je požadována dle specifik dané pracovní pozice. Díky předchozím aktivitám Nadace Charty 77 v projektu „Počítače proti bariérám“ se Univerzitě 4G naskytla příležitost oslovit několik set zdravotně postižených spoluobčanů a tím rychleji o projektu informovat možné zájemce o rekvalifikaci. I přes nutnost splnit výše zmiňovaná minimální výběrová kritéria požadovaná na Univerzitě 4G nám již prošlo úspěšně výběrovým řízením 14 kandidátů pro rekvalifikaci v rámci Univerzity 4G. Jeden z nich již dokonce získal pracovní uplatnění v IBM,“ uvedl Draxler.

Projekt Univerzita 4G realizuje Nadace Charty 77 – Konto BARIÉRY a Národní rada zdravotně postižených ČR. Vedle společnosti IBM projekt podporují i společnosti Microsoft, Gopas a Amadeus.

„Společnostem nabízíme unikátní šanci získání kvalifikované pracovní síly ze strany zdravotně postižených, kteří jsou velmi často přínosem i pro samotný business. Nedávno se nám podařilo zaměstnat jednu ženu se zdravotním postižením také do mezinárodní reklamní agentury Ogilvy and Mather, od které se nám dostalo výjimečné zpětné vazby: Paní X. jsme chtěli přijmout na běžnou administrativní pozici. Když jsme si ji však pozvali na pohovor a zjistili její schopnosti sebeprezentace a motivovanosti pracovat ve spojení s její kvalifikací, nabídli jsme jí rovnou pozici account managera. Dnes přesvědčuje naše nejvýznamnější klienty! Upřímně nás překvapilo, jakým přínosem může být člověk na vozíčku pro skutečný byznys,“ uvádí Rudolf Kubík z Konta Bariéry.

Nezaměstnaným se sluchovým postižením s úspěchem pomáhá při hledání zaměstnání loni vzniklá Agentura profesního poradenství pro Neslyšící. Na svých stránkách zveřejňuje nabídku práce pro neslyšící. Marie Horáková z této agentury uvedla, že se doposud ze 127 klientů podařilo zaměstnat již 43 lidí. Agentura pomáhá vytvářet vhodnou pracovní náplň pro tyto zaměstnance. Pomáhá také s vyřizováním formalit, které souvisí s nástupem pracovníka do zaměstnání. Případně se snaží pomoci řešit problémy se zapracováním zaměstnance a s jeho začleněním do kolektivu spolupracovníků.

Zdroj: DigiWeb.cz

Exit mobile version