Návrat sítě PlayStation bez velkých ovací

psn

Obnovení sítě Sony PlayStation bylo pokaženo tím, že jedna země z bezpečnostních důvodů odmítla přístup na stránky ze svého území. Nebyla to žádná jiná země než Japonsko – domov firmy Sony. Buďme upřímní, kdo by se japonské vládě divil, že po takovém fiasku Sony nedůvěřuje?

Síť Sony PlayStation tedy byla zrazena svou vlastní zemí. Jinde po světě známý výrobce her svou síť sice obnovil, ale v Japonsku byla zablokována na základě vládního příkazu.

Japonsko požaduje, aby firma Sony zavedla další preventivní bepečnostní opatření a přispěla tak k obnovení důvěry zákazníků. Potom snad dostane zelenou, řekl v neděli japonský vládní úředník.

Firma Sony se s japonskými vládními úředníy scházela mezi 6. a 13. květnem, vláda však nebyla přesvědčena, že firma bez výhrady zavedla opatření, která byla 1. května představena na tiskové konferenci. Japonská vláda si chce být jista, že preventivní opatření Sony se vyrovnají opatřením, které v minulosti provedly jiné firmy.

Vláda tak chce ve světle dubnového útoku hackerů na Sonyovskou síť chránit osobní údaje svých občanů. Hackeři na různých podloudných fórech varují, že zaútočí znovu. Přestože v Sony celé týdny pracovali na zajištění a obnovení své sítě, japonští úředníci se domnívají, že je zde stále nebezpečí dalších vniknutí a bezpečnstních děr.

Herní krajina se možná změní

Japonští úředníci jsou očividně tak přísní proto, že Sony je domácí firma.Vzhledem k tomu, že japonské společnosti si v domácím obchodě vedou výjimečně dobře, velké množství zcizených dat zřejmě tvořily osobní údaje japonských zákazníků, míní manažer ze společnosti In-Stat Jim McGregor. Japonská vláda má tedy plné právo na obavy – obzvláště není-li dosud vysvětleno, proč ke ztrátě dat vlastně došlo. Zdá se však, že v Japonsku mají větší obavy, než v jiných zemích, a to mě stále mate, dodává McGregor.

Přestože útok byl zaměřen na Sony, ostatní společnosti, které pracují s osobními údaji zákazníků, by se také měly mít na pozoru. Síť Sony totiž nebyla nutně hůře zabezpečená než jiné sítě. Vezmeme-li v úvahu povahu útoku, myslím, že zákazníci by se měli mít na pozoru nejen v případě Sony, ale i v případě jiných firem, kterým by se mohlo stát něco podobného. Hlavně mladí zákazníci mají velmi laxní přístup, a zpozporní teprve tehdy, když se jim stane něco skutečně vážného, upozornil McGregor.

Na celé aféře možná vydělá Microsoft se svým Xboxem 360. Poté, co pověst PlayStation utrpěla těžkou ránu, se hráči možná poohlédnou po bezpečnějším místě pro své hrátky. Tato situace má rozhodně potenciál změnit celou herní krajinu, a jsem si jist, že někteří zákazníci se už nevrátí. Výsledky ale nepoznáme dříve než za rok, domnívá se McGregor. Výsledek totiž také záleží na dalším přístupu Sony k celé záležitosti a na jeho schopnosti přilákat zákazníky zpět vylepšenou herní zkušeností.

Cesta Sony k uzdravení

Je jasné, že japonská vláda bude mít ke znovuspuštění sítě PlayStation i nadále chladný přístup. PlayStation je důležitou součástí japonské ekonomiky a velkým konkurentem Xboxu.

Japonská vláda má mnoho důvodů být na Sony přísná. Myslím, že tam není jen jeden hlavní důvod, míní blogger Steven Savage. Za prvé, po takovém úniku dat, k jakému došlo v dubnu, ztratila vláda k firmě důvěru, za to je nikdo nemůže kritizovat, říká Savage. Za druhé, Japonsko má teď starosti s nápravou škod způsobených zemětřesením, takže má dobrý důvod k tomu požadovat, aby tak známá společnost jako je Sony něměla další problémy.

Další problém jsou hráči. Zůstanou i po takovém zklamání věrni PlayStation, a nebo přesedlají na bezpečnější Xbox?

Exit mobile version