Nejvíce investic bude příštích 5 let směrovat do virtualizace

San Jose, USA, 31. března 2010 – Dvě třetiny síťových odborníků předpokládají, že hlavní síťovou oblastí, do které se bude v následujících pěti letech investovat, bude virtualizace. Důvodem bude podle nich pokračující snaha ředitelů informatik snižovat v následujících třech až pěti letech náklady na IT. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cisco, kterého se zúčastnilo 970 držitelů nejvyšší certifikace Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) ze 79 zemí světa. Průzkum předpokládá rovněž růst bezpečnosti a firemní spolupráce.

„Našim cílem bylo zjistit, jak bude vypadat dalších pět let z pohledu síťových technologií. Oslovili jsme držitele jedné z nejtěžších technických certifikací v oblasti informačních technologií CCIE, kteří obvykle pracují v technicky nejnáročnějších podmínkách a díky tomu mají jedny z nejhlubších znalostí a zkušeností v oboru,“ prohlásil Fred Weiler, ředitel marketingu programu Learning@Cisco ve společnosti Cisco.

Dvě třetiny držitelů certifikace CCIE, kteří se průzkumu zúčastnili, označily za hlavní oblast síťových investic v následujících pěti letech virtualizaci. Organizace podle nich tuto technologii rychle přijímají kvůli úsporám energie, místa a nákladů, stejně jako například kvůli větší provozní efektivnosti nebo zjednodušené správě. Očekávají také, že energetická efektivita datových center bude v příštích pěti letech hlavní ekologickou iniciativou v oblasti síťových technologií.

Téměř polovina respondentů uvedla, že řešení sjednocené komunikace pro video, hlas a data povedou k rostoucí spolupráci na pracovištích. Třicet procent dotázaných očekává, že hlavní otázkou, kterou se budou ředitelé informatik v následujících pěti letech zabývat, budou právě požadavky na pracoviště umožňující vysokou míru spolupráce na globální úrovni. Klíčovou roli zde podle nich budou hrát nástroje pro firemní spolupráci a řešení pro webové konference. Video jako hlavní síťový trend předpokládá 25 procent dotázaných držitelů certifikace CCIE.

Hlavní dovedností, která bude v následujících pěti letech vyžadována, bude podle 64 procent respondentů průzkumu schopnost řídit rizika a bezpečnost. Jeden ze tří dotázaných očekává, že oblast bezpečnostních rizik bude hlavní oblastí, kterou se budou ředitelé informatik muset zabývat. Za další důležité dovednosti pro dalších pět let považují účastníci průzkumu znalosti z oblasti síťové architektury (56 procent) a navrhování sítí (47 procent).

Část průzkumu se zabývala i samotnou oblastí certifikace CCIE, kterou Cisco představilo v roce 1993 s cílem umožnit rozpoznat v oboru nejlepší síťové experty. Výsledky ukázaly, že držitelé certifikátu mají v profesním životě úspěch. 98 procent z nich je v současné době zaměstnáno, více než 70 procent z nich cítí, že si jich zaměstnavatelé za jejich práci vysoce váží. Dvě třetiny z nich by kariéru v oblasti síťových technologií doporučili ostatním.

Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) patří mezi nejprestižnější certifikáty technických znalostí a dovedností ve světě informačních technologií. Jde o mimořádně náročnou certifikaci vyžadující složení písemného teoretického testu a praktické celodenní zkoušky v laboratoři. Na celém světě tuto certifikaci dosud získalo okolo 19 tisíc odborníků, z toho v Evropě okolo čtyř a půl tisíce. V České republice v současné době vlastní tuto nejvyšší certifikaci společnosti Cisco 76 lidí. Loni získala certifikát CCIE i první Češka v historii, Veronika Štorková, který nyní pracuje v pražské kanceláři společnosti Cisco.

Exit mobile version