Z amerických počítačů je vedeno nejvíce kyberútoků na světě

Hacker

Počítače ve Spojených státech jsou zodpovědné za největší počet útoků na ostatní počítačové systémy. Následovány jsou počítači z Číny, jejichž podíl je zhruba třetinový. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulý týden vydala bezpečnostní firma SecureWorks.


Nebezpečný svět jedniček a nul

Spojené státy se objevily na první pozici v počtu útoků vedených v roce 2008 na klienty společnosti SecureWorks. Podle její zprávy jsou počítače původem z této země zodpovědné za 20,6 miliónů útoků, následované jsou Čínou, kde počet těchto útoků čítá 7,7 miliónů. Podíly počítačů z dalších zemí jsou již výrazně nižší, na třetím místě je Brazílie s počtem 166 987 útoků, následuje Jižní Korea (162 289), Polsko (153 205), Japonsko (142 346) a Rusko (130 572). Další státy, které se ještě v seznamu objevily, jsou Taiwan, Německo a Kanada.

Z čísel jasně vyplývá, že Spojené státy a Čína mají největší počet zranitelných počítačů, které se mohou stát snadným cílem škodlivých programů. Díky nim mohou útočníci snadno získat nad systémem kontrolu. Takto napadené počítače pak tvoří rozsáhlé sítě tzv. zombies, které jsou nazývané botnety, a nezřídka čítají až několik tisíc stanic. Útočník může všechny tyto počítače v jednom okamžiku nasměrovat k útoku na jeden určitý systém, přičemž majitelé napadených počítačů většinou ani netuší, že se něčeho takového účastní.

Aby se počítač nestal součástí podobné botnetové sítě, je potřeba pravidelně záplatovat jeho operační systém i ostatní programy, a používat aktualizovaný antivirový systém. Také je vhodné vyhýbat se webům s pornografií nebo jiným pochybným obsahem. Tato pravidla by pochopitelně měla být dodržována vždy, i když Česko v uvedeném žebříčku vůbec nefiguruje. Je totiž v zájmu každého jednotlivce, aby byl on sám pánem svého počítače.

Značný rozdíl mezi zeměmi na prvních dvou pozicích a ostatními zeměmi je podle expertů ze společnosti SecureWork dán několika důvody. Jedním z nich je poměrně laxním přístup amerických uživatelů k zabezpečení počítačů. Pokud je z některé země vedený kybernetický útok, jsou k tomu velmi často využity právě americké počítače.

To je také zásadní rozdíl od podobných útoků vedených z Číny, kdy naopak útočníci v mnoha případech využívají své vlastní počítače. V Číně je mnohem menší počet lidí, kteří mají počítač doma a většina z nich se tak nachází ve firmách nebo na univerzitách. Odtud pak plyne riziko, které je dáno povahou homogenních sítí. V okamžiku, kdy se do sítě dostane nějaký škodlivý kód, nakazí se každý počítač v síti. Mnoho školních a univerzitních sítí v Číně je tak pod kontrolou hackerských skupin.

Foto: SMi Group

Exit mobile version