BSA: v Česku je stále 39 % nelegálního softwaru

Protipirátská aliance BSA prezentovala studii o výskytu nelegálního softwaru v Česku. Zatímco v Evropské unii je pirátství na ústupu, ve světě nelegálního softwaru naopak přibylo. V Česku míra pirátství stagnuje. Může za to zejména zvýšená poptávka po komerčním softwaru ze strany domácích uživatelů, kteří si nelegální kopie opatřují nejčastěji přes Internet.

Letos proto také stoupne počet lidí, kteří se stanou obětí internetových „dealerů“ pirátského softwaru. V českých počítačích je již druhým rokem nelegálně nainstalováno 39 procent softwaru. „Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví přitom představují 2,9 miliardy korun, což je o 253 milionů korun více než v předchozím roce,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

V Evropské unii představuje průměrná míra pirátství 35 procent, což je o jeden procentní bod méně oproti předchozímu roku. Celosvětová míra pirátství naopak vzrostla o tři procentní body a dosahuje 38 procent.

Nejvíce se šíří ilegální OS Windows

Nejméně, a to v 21 procentech, se nelegální software v rámci Evropy užívá v Lucembursku či již tradičně v sousedním Rakousku a skandinávských státech (25 %). Nejhorší situace je v Rumunsku a Bulharsku (68 %) a ze sousedních států v Polsku, kde se již druhým rokem nelegálně užívá 57 procent softwaru.

Nejvíce se nelegálně šíří operační systém Windows a populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi nejpoškozovanější výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel a Symantec.

Přečtěte si také

Jak zkontrolovat legální software ve firmě
39 % používaného softwaru je nelegální

Exit mobile version