Až milionová odměna za udání o využití nelegálního software

Poskytovatel IT služeb truconneXion prezentoval materiál zaměřený na problematiku udávání za využití nelegálního softwaru. Ve zprávě je popsána zajímavá praktika organizace BSA ve Spojených státech. Zde si totiž udavači oznamující nelegální použití software údajně mohou v kontroverzní kampani přijít na odměnu ve výši jednoho milionu dolarů.

V protipirátské kampani organizace BSA motivuje udavače, kteří ohlásí použití nelegálního softwaru v USA, finanční odměnou dosahující částky až jeden americkych milion dolaru.

Varování před ilegálním užitím SW

BSA se kontroverzní kampaní snaží naznačit, aby si uživatelé udělali pořádek v licencích, dříve než je postihne nějaká kontrola. Statisticky se v poslední době ukazuje, že firmy udává nejčastěji konkurence nebo bývalí zaměstnanci. Možnost anonymního udání, kterou BSA na svých webových stránkách propaguje, získává v USA nový rozměr. Jde totiž o vidinu odměny až milionu USD za kvalifikované udání týkající se nelegálního software ve firmě.

V tuzemsku nejsou žádné podobné praktiky odměňování zaznamenány. Uvidíme, co ukáže čas. Z interního průzkumu softwarové společnosti truconneXion vyplývá, že neřešené rozdíly v počtu nakoupených a skutečně používaných licencí se najdou ve více než třetině českých firem.

Podle Roberta Kleinera, člena představenstva společnosti truconneXion, jde většinou než o úmyslné porušování autorských práv o neřešený nepořádek. „V posledních letech sice rapidně narostl počet firem, které ochranu autorských práv považují za součást firemní kultury a pravidelně kontrolují stav instalovaného softwaru. Více než třetina firem ale zatím správu softwarových licencí neřeší vůbec. Vzhledem k současné situaci ve světě se to dá považovat za krajně nerozumné,“ podotkl Kleiner.

Martina Hyndráková, softwarová auditorka, uvedla, že se ve své praxi často setkává s tvrzením, že Policii ČR od kontroly softwaru odradí potvrzení o provedeném softwarovém auditu nebo jiný podobný certifikát, že má firma licence v pořádku. To je podle ní samozřejmě nesmysl, protože žádný certifikát s podobnou účinností neexistuje.

„Jakmile se věci daly takto do pohybu, kontrolu už nikdo nezastaví. Pokud však firma disponuje aktualizovanou evidencí licencí softwaru včetně všech dokladů o jejich legálním nabytí, stačí ji policejním specialistům předat a věnovat se dál svému podnikání. Pokud nic takového nemá, může dohledávání potřebných dokladů a jejich prověřování firmu z velké části paralyzovat na několik dlouhých týdnů i měsíců,“ dodala Hyndráková.

Exit mobile version