Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky

analyza

Společnost Nokia podala v závěru roku další žalobu proti společnosti Apple a současně také stížnost k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC). Jde o pokračování patentového sporu mezi oběma společnostmi, který odstartoval v říjnu minulého roku žalobou ze strany Nokie. Podle analytiků se tento spor, ve kterém s největší pravděpodobností půjde o stovky milionů dolarů, může táhnout i několik let. Jaké jsou šance obou firem a může vůbec spor nějak ovlivnit dynamicky se měnící trh mobilních telefonů?

Obě společnosti, jak Nokia, finský výrobce mobilních telefonů, tak Apple, americký počítačový výrobce, mají s velkými spory bohaté zkušenosti. V současné době jsou také nesmiřitelnými rivaly na trhu chytrých telefonů, takže ani jedna ze stran se v tomto sporu nebude chtít vzdát a nic nedá zadarmo. U společnosti Apple, která na počátku sporu stála na straně žalovaného, je navíc možné, že si obvinění bere docela osobně, což by u Steva Jobse rozhodně nebylo překvapující.

O co vlastně jde? V říjnu minulého roku podala Nokia ve Spojených státech na Apple žalobu, že ve svém telefonu iPhone porušuje 10 jejích patentů, týkajících se například bezdrátového datového přenosu, kódování hlasu nebo zabezpečení. V žalobě uvedla, že Apple se snaží bezostyšně a bezplatně využít technologie, do kterých Nokia investovala.

Apple vrací úder, válka začíná

Společnost Apple si pochopitelně nemohla nechat toto jednání líbit a v prosinci přišla s vlastní žalobou, ve které Nokii viní z porušení 13 patentů. V prohlášení si navíc neodpustila rýpnutí, že „jiné společnosti s námi musí soutěžit vyvinutím vlastních technologií a ne okrádáním nás“. Tato protižaloba odstartovala rozsáhlý soudní spor, ve kterém podle analytiků půjde o velmi vysoké částky a který se může táhnout i několik let.

Nokia navíc v závěru roku přilila olej do ohně tím, že podala na Apple stížnost k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) s tím, že porušuje dalších 7 patentů prakticky ve všech zařízeních, tedy i v hudebních přehrávačích iPod a počítačích. Krátce nato podala v souvislosti se stejnými patenty další žalobu, nyní k soudu ve státě Delaware. ITC má nyní 30denní lhůtu na to, aby rozhodla, zda se případem bude zabývat.

Zahrnutí přehrávače iPod, doslova ikony celého Applu, však celý spor posouvá mnohem dále. „Do jisté míry je to zoufalý tah. Na druhou stranu se Nokia v oblasti mobilních zařízení pohybuje prakticky od raného úsvitu a má mnohem více patentů než Apple. Takže je možném že právě on užil některé patenty neoprávněně,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik Greger Johansson ze společnosti Redeye.

Někteří analytici v toto kroku vidí zlepšování pozice pro následné vyjednávání, jiní zase pózu, případně ukvapený krok, který bude mít nepochybně u Applu brzkou, ne-li razantnější odpověď. Apple si ostatně pro tento spor najal ostříleného právníka. William Lee ze společnosti Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr byl dvakrát listem The National Law Journal označen jako jeden ze stovky nejvlivnějších právníků Spojených států. V nedávno skončeném vleklém soudním sporu například zastupoval výrobce čipů Broadcom, který na společnosti Qualcomm vysoudil 891 milionů dolarů.

V patentových sporech jde především o trh

Nokia je největším světovým výrobcem mobilních telefonů na světě a v porovnání s ní je Apple pouze malým hráčem. V polovině roku 2007 však přišel na trh s vlastním chytrým telefonem iPhone, který si okamžitě získal celosvětovou popularitu a katapultoval společnost mezi špičku v této oblasti. Ve 3. čtvrtletí minulého roku Apple prodal rekordních 7,4 milionů iPhonů a v provozním zisku dokonce překonal dosavadní prvenství Nokie. I to byl možná jeden z důvodů pro kroky, které Nokia učinila v závěru roku 2009.

„Právníci zabývající duševním vlastnictvím velmi dobře rozumí povaze soudních sporů týkajících se patentů. Jde o taktickou válku o místo na trhu,“ říká Anne-Liisa Palmu-Joronen, která od 80. let až do nedávné minulosti pracovala v právním oddělení společnosti Nokia.

Nokia si širokou paletu patentů začala budovat poté, co v roce 1989 prohrála podobnou bitvu se společností Motorola. Nokia byla tehdy na mobilním trhu nováčkem a za porušení patentů musela Motorole zaplatit 10 milionů dolarů. „V konkurenčním boji každé společnosti budou v budoucnu v každé bitvě hrát hlavní roli nedůležité a neviditelné součásti,“ napsala v té době Anne-Liisa Palmu-Joronen. Přinejmenším v souvislosti s patentovými spory posledních let měla pravdu.

Dnes má Nokia prakticky nejrozsáhlejší databázi patentů, díky čemuž je prakticky nemožné vyrobit mobilní telefon bez jejich licencování. Proto může spouštět podobné výpady jako tenkrát Motorola. Doposud do sporu o licenční dohody s Nokií vstoupilo na 40 společností. Nokia se zkrátka nebojí přidusit i malé firmy. Poslední velký spor však v roce 2008, po více než třech letech soudních tahanic, prohrála. Společnosti Qualcomm, která disponuje srovnatelným počtem patentů, musela zaplatit 1,7 miliardy euro.

Ani společnost Apple však není v případě patentových sporů žádným nováčkem. V závěru minulého roku jich vedla 47, přičemž 27 jich bylo zahájeno právě v roce 2009. Navíc disponuje více než 30 miliardami dolarů v hotovosti, což je více než dostatečná částka i pro vedení dlouhého sporu.

Čeká nás dlouhý a vyčerpávající spor?

A ten poslední s velkou pravděpodobností dlouhý bude. Pokud se obě strany nedohodnou, odhadují analytici, že se potáhne dva až tři roky a půjde v něm o stovky milionů dolarů, možná až miliardu. Způsobů boje je navíc celá řada. Pokud například jedna strana požádá americký patentový úřad o přezkoumání nebo zrušení některého patentu, může se spor protáhnout i na dvojnásobek. Zcela nový rozměr může spor nabrat, pokud se Nokia nebo Apple obrátí také na soudy v evropských zemích, jako se to stalo ve zmiňovaném sporu se společností Qualcomm.

„Nokia chce být opatrná a rozhodně nechce zabít husu, která snáší zlatá vejce. Apple naproti tomu nechce poškozovat svou značku tím, že je žalován jinými firmami za zneužívání jejich patentů,“ naznačuje pro Reuters možné řešení Steven Nathasingh, ředitel americké výzkumné společnosti Vaxa. Jedno z pravděpodobných možností totiž je, že se Apple a Nokia dohodnou na vzájemném finančním vyrovnání, které bude výhodné pro obě strany. Že by tedy měl spor dva vítěze?

Přečtěte si také

Gartner: Trh mobilních telefonů stagnuje, roste obliba iPhonů
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
Apple vyhrál spor s „klonovačem“ Psystar a chce ho odstavit z trhu
Intel a Nokia vyhlašují spojenectví, chtějí změnit mobilní svět

Exit mobile version